Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

KISATULOKSIA 2009

SM-KISAT 12.12.2009 JOENSUU

Järjestäjä Joensuun Voimailukerho

Pojat 42 kg: 1) Severi Kettunen YTK, 2) Matias Lipasti IK, 3) Miikka Majasaari VäVi, 4) Sakke Purolainen KOOVEE, 5) Niko Erkkola IK, 5) Lauri Ruhanen JäVo. Pojat 46 kg: 1) Tero Halmesmäki HyPk, 2) Mikko Lyttinen VaaTo, 3) Arttu Kalliolevo PPM, 4) Emil Pärkkä VVV, 5) Okan Faydalikol KVV, 5) Eero Sillanpää KoPa. Pojat 50 kg: 1) Tufan Ahmadi VaaTo, 2) Henri Selenius YTK, 3) Joonas Ylitolva AuPs, 4) Jesse Itkonen VarTa, 5) Mikko Lahtinen KoPa, 5) Roni Purolainen KOOVEE. Pojat 54 kg (E.Hartikainen Oy): 1) Eemeli Alanen LaVe, 2) Erno Halmesmäki HyPk, 3) Antti Mäkinen YTK, 4) Sampo Pasanen SPM, 5) Atte Koreneff HPM, 5) Niko Suominen ViVo. Pojat 58 kg: 1) Juuso Latva-Kiskola VVV, 2) Eero Timonen VarTa, 3) Atte Siltala Pilke, 4) Veli Linnossuo HPM, 5) Saku Seppänen KoPa, 5) Aarni-Veli Lehtinen ViVo. Pojat 63 kg: 1) Vili Sillanpää KoPa, 2) Tenho Palmroth TaVo, 3) Ronny Rännälä SKU, 4) Jani Käkelä SalSa, 5) Juuso Nurminen EsU, 5) Jarmo Hautala SPM. Pojat 69 kg (Metallityö Tanskanen Oy): 1) Verneri Värekoski YTK, 2) Santeri Varteva EsU, 3) Petteri Martikainen SKU, 4) Antti Laukkanen JVK, 5) Olli Uotila YTK, 5) Riku Viitanen VUV. Pojat 76 kg: 1) Jere Kunnas HPM, 2) Arttu Koivulahti IK, 3) Einari Ukkola HaHe, 4) Jussi Talvitie IK, 5) Joonas Vesanen TaVo, 5) Heman Sidik Ali KaJu. Pojat 85 kg: 1) Niko Rinne RV, 2) Jarno Ålander HeTa, 3) Valtteri Sillanpää KoPa, 4) Jussi Halonen YTK, 5) Joni Käkelä PPM, 5) Joonas Ilomäki YTK. Pojat 100 kg: 1) Tuomas Lahti YTK, 2) Juuso Huovinen LoVo, 3) Markus Weckström HPM, 4) Toni Pulkkinen JäVo, 5) Tatu Utriainen HI, 6) Tatu Tukiainen HPM.

Tytöt 38 kg: 1) Emilia Haapoja IK, 2) Jaana Väli-Torala IK, 3) Miia Majasaari VäVi, 4) Lotta Paananen ViVo, 5) Emma Heikkala ViVo, 5) Vilma Seppänen KoPa. Tytöt 40 kg: 1) Sanna Ritvasalo HPM, 2) Emma Järvinen VarTa. Tytöt 43 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Katarina Varteva EsU, 3) Solja Ala-Korpi MuurY, 4) Manta Konttila InTai, 5) Henna Tarkkanen IK, 5) Nonett Halme HPM. Tytöt 46 kg: 1) Petra Olli LaVe, 2) Emilia Uusi-Ranta IK, 3) Jenna Sihtola HPM, 4) Mila Järvinen HPM. Tytöt 51 kg: 1) Jenna Hautala SPM, 2) Julia Haapoja IK, 3) Karita Kohtala VUV, 4) Petra Tiirikainen HPM. Tytöt 56 kg: 1) Heidi Saren EsU, 2) Jenny Salmi VVV, 3) Alica Viitanen KI, 4) Milja-Mari Syväterä JPI, 5) Hanna Väli-Torala IK. Tytöt 70 kg: 1) Janika Lönnqvist HaHe, 2) Saana Lehtinen VVV, 3) Sini Kuosmanen LoVo, 4) Hanna Ullakko KI, 5) Sonja Suomento TuTo. 


Joukkueiden pisteet (6,5,4,3,2,1) 1) Ilmajoen Kisailijat 46, 2) Helsingin Paini-Miehet 34, 3) Ylä-Tikkurilan Kipinä 34, 4) Vaasan Voima-Veikot 19, 5) Espoon Urheilijat 18, 6) Kouvolan Painijat 18, 7) Varkauden Tarmo 13, 8) Lappajärven Veikot 12, 9) Hyvinkään Painiklubi 11, 10) Seinäjoen Paini-Miehet 11, 11) Vaasan Toverit 11, 12) Haukiputaan Heitto 10, 13) Lohjan Voimailijat 9, 14) Vieskan Voima 9, 15) Suomen Kamppailu-urheilija 8, 16) Vähäkyrön Viesti 8, 17) Kemin Into 7, 18) Tampereen Voimailijat 7, 19) Porin Paini-Miehet 6, 20) Rauman Voimailijat 6, 21) Voikkaan Urheilu-Veikot 6, 22) Helsingin Tarmo 5, 23) Järvenpään Voimailijat 5, 24) KOO-VEE, Tampere 5, 25) Auranmaan Painiseura 4, 26) Muuramen Yritys 4, 27) Pilkanmaan Pilke 4, 28) Inhan Taimi 3, 29) Janakkalan Paini-Ilves 3, 30) Joensuun Voimailu-Kerho 3, 31) Saloisten Salama 3, 32) Heinolan Isku 2, 33) Kotkan Voima-Veikot 2, 34) Turun Toverit 2, 35) Kajaanin Juntta 2, 36) Helsingin Haka 0, 37) Jalasjärven Jalas 0, 38) Kauhajoen Karhu 0, 39) Keravan Urheilijat 0, 40) Kotkan Painimiehet 0, 41) Turun Voimamiehet 0, 42) Viialan Pyry 0, 40) Kotkan Painimiehet 0, 41) Turun Voimamiehet 0, 42) Viialan Pyry 0 Joukkueita 42 Ottelijoita 142 Otteluita 185 

 

HELSINKI OPEN 28.11.2009 HELSINKI

Aloittelijat 8 v 19 kg: 1) Rasmus Itkonen VarTa, 2) Jesse Nordman YTK, 3) Joel Rajakko HPM. Aloittelijat 8 v 20 kg: 1) Henri Toiva VaSa, 2) Miika Nenonen HPM, 3) Robert Turkama HPM. Aloittelijat 8 v 21 kg: 1) Valtteri Helin JPI, 2) Benjamin Heikkinen Haka, 3) Daniel Heikkinen Haka. Aloittelijat 8 v 23 kg: 1) Kasperi Kauhanen PoWe, 2) Aarne Uusimäki PoWe, 3) Santeri Helo Haka. Aloittelijat 8 v 24 kg: 1) Enni Lauttanen JPI, 2) Lauri Leinonen HPM, 3) Sauli Kärkkäinen HPM, 4) Leo Mäkipää HPM, 5) Peetu Uotinen LoRi. Aloittelijat 8 v 26 kg: 1) Nicklas Toivanen LoVo, 2) Christofor Pavlidi Haka, 3) Niko Kinnunen JPI, 4) Ron Gustafsson HPM, 5) Elmeri Marttonen HPM. Aloittelijat 8 v 28 kg: 1) Joona Mustonen VaSa, 2) Adam Lianov HPM, 3) Eemeli Puustelli LoRi. Aloittelijat 8 v 30 kg: 1) Elias Kivi VVV, 2) Jere Hongisto LoVo, 3) Sakari Marttonen HPM, 4) Evert Rosenström VaSa, 5) Miska Aittola HPM. Aloittelijat 8 v 32 kg: 1) Roope Vantola HPM, 2) Veikko Länsikunnas HyPk, 3) Eetu Pulliainen Haka, 4) Akseli Sarvi YTK, 5) Leo Kankkunen Haka, 6) Zeus Ahlfors Haka. Aloittelijat 8 v 34 kg: 1) Jiri Toiva VaSa, 2) Aleksi Simojoki TWM, 3) Mark Laamanen HPM. Aloittelijat 8 v 37 kg: 1) Nicolas Hanner HeTa, 2) Anton Lehtinen-Orre Haka. Aloittelijat 10 v 30 kg: 1) Teemu Laurila VUV, 2) Kimi Hölsä VUV, 3) Antti Ahvenjärvi EsU. Aloittelijat 10 v 35 kg: 1) Niko Gardemeister VUV, 2) Anton Niskanen TWM. Aloittelijat 13 v 42 kg: 1) Nico Järvenpää VVV, 2) Aleksanteri Koski HPM, 3) Toni Lindholm HyPk, 4) Jesse Lindholm HyPk. Aloittelijat 13 v 69 kg: 1) Jiri Kovanen HyPk.

Pojat 10 v 29 kg: 1) Leo Westerlund HPM, 2) Juho Ronkainen VaSa, 3) Misa Syväterä JPI, 4) Jere Salmi VVV, 5) Imran Amagov VaaTo. Pojat 10 v 32 kg: 1) Jere Syrjälä HPM, 2) Joonas Mört TWM, 3) Matias Lentämäki YTK, 4) Christian Tasker YTK, 5) Aapo Takalo LoVo, 6) Andreas Toivanen LoVo. Pojat 10 v 35 kg: 1) Mike Mesiäinen JäVo, 2) Waltteri Latvala VVV, 3) Eetu Teräväinen HPM, 4) Riku Hoikka HeTa, 5) Aleksi Heilala LA, 6) Leevi Leinonen HPM. Pojat 10 v 38 kg: 1) Akseli Keskinen JäVo, 2) Panu Dahlqvist HPM, 3) Thomas Hindersson LoVo, 4) Jami Järvinen Haka, 5) Ossi Tietäväinen Haka, 6) Jaakko Ruhanen JäVo. Pojat 10 v 47 kg: 1) Joonas Wickström HeTa, 2) Juho Kiukkonen LA, 3) Casper Väliahdet Haka, 4) Joni Mustonen YTK, 5) Rasmus Halttunen HeTa, 6) Arttu Matilainen JäVo. Pojat 12 v 32 kg: 1) Eemeli Kunttu RVM, 2) Robin Hanner HeTa. Pojat 12 v 35 kg: 1) Markus Kallio TWM, 2) Jooseppi Kettunen YTK, 3) Daniil Poliakov YTK, 4) Joona Koskinen YTK, 5) Samu Rajakangas VaaTo, 6) Rasmus Ruismäki HPM. Pojat 12 v 38 kg: 1) Miika Kaivolainen HPM, 2) Max Gustafsson HPM, 3) Arvi Savolainen LA, 4) Leevi Lauttanen JPI, 5) Jesse Salmi VVV. Pojat 12 v 42 kg: 1) Lauri Ruhanen JäVo, 2) Eetu Tietäväinen Haka. Pojat 12 v 47 kg: 1) Albert Yrtsenko Kgrad, 2) Juuso Itkonen VarTa, 3) Janis Freimanis LAT, 4) Markus Sihtola YTK. HELSINGIN PAINI-MIEHET HELSINKI OPEN 28.-29.11.2009 Pojat 12 v 53 kg: 1) Reinards Andzans LAT, 2) Otso Simani HPM, 3) Artturi Linna HPM. Seniors 60 kg (Nemodos Oy): 1) Anvar Damlatshanov Kgrad, 2) Vadud Balatkhanov HPM, 3) Andrei Adzintsou BLR, 4) Ronny Rännälä SKU, 5) Samvel Ginojvan StP, 6) Sander Orion EST. Seniors 66 kg (LVI-Fix): 1) Igor Savlukov Kgrad, 2) Jukka Hyytiäinen ViVo, 3) Jarmo Hyytiäinen ViVo, 4) Ville Lehtikangas ViVo, 5) Janne Ritola HPM, 6) Joonas Suksi HPM. Seniors 74 kg (Asennus-Group Mika Siira): 1) Viatsheslav Kurtsh Kgrad, 2) Elar Hani EST, 3) Toomas Tammik EST, 4) Jere Kunnas HPM, 5) Rolle Rantala HPM, 6) Pekka Kuismin HeTa. Seniors 84 kg (Kuljetusliike Forsman): 1) Ville Heino PPM, 2) Amiran Otinashvili Kgrad, 3) Magomed Kamil StP, 4) Jesse Tuominen AuPs, 5) Henri Leino HPM, 6) Vjatseslav Sugako Kgrad. Cadets 50 kg (Nemodos Oy): 1) Henri Selenius YTK, 2) Otso Simani HPM. Cadets 54 kg (Kuljetus Leo Koivulahti): 1) Kiryl Kaniuk BLR, 2) Tuomas Kepponen KoPa, 3) Antti Mäkinen YTK, 4) Atte Koreneff HPM. Cadets 58 kg (Slingshot Oy): 1) Juuso Latva-Kiskola VVV, 2) Vladislav Lagodski Kgrad. Cadets 63 kg (RED1 Parturi-Kampaamo): 1) Andrei Adzintsou BLR, 2) Ruslan Geidarov StP, 3) Andris Ruhle LAT. Cadets 69 kg (City-Katto Oy): 1) Verneri Värekoski YTK, 2) Jerry Pitkänen HeTa, 3) Edgars Spurins LAT, 4) Vili Sillanpää KoPa, 5) Juha Fofonoff KoPa, 6) Joonas Laakkonen HPM. Cadets 76 kg (Mini Shop Cafe): 1) Igor Gomzin StP, 2) Jere Kunnas HPM, 3) Mohammad Farhad Ehsan HyPk, 4) Santeri Varteva EsU, 5) Timo Rantamäki KoPa. Cadets 85 kg (Tikkurilan Kopiopalvelu): 1) Sultsas Ailandas LTU, 2) Jarno Ålander HeTa, 3) Valtteri Sillanpää KoPa, 4) Joonas Ilomäki YTK. Cadets 100 kg: 1) Georgi Maga Kgrad. Schoolboys 38 kg (Treffipub): 1) Timi Hurskainen LA, 2) Santtu Ruotsalainen HPM, 3) Roope Luostarinen JäVo, 4) Joni Toppinen YTK, 5) Tomi Heikkilä KoPa. Schoolboys 42 kg (City-Katto Oy): 1) Eero Luoma HPM, 2) Lauri Ruhanen JäVo, 3) Joona Talvitie VaaTo, 4) Toni-Pekka Järvinen VarTa, 5) Miika Kaivolainen HPM. Schoolboys 47 kg (Mini Shop Cafe): 1) Sergei Depljakov Kgrad, 2) Eero Sillanpää KoPa, 3) Albert Yrtsenko Kgrad, 4) Emil Pärkkä VVV, 5) Reinards Andzans LAT, 6) Eetu Hyvölä LA. Schoolboys 53 kg (TOP 10): 1) Jesse Itkonen VarTa, 2) Isa Alihanov YTK. Schoolboys 59 kg (Nemodos Oy): 1) Veli Linnossuo HPM, 2) Aarne Simani HPM. Schoolboys 73 kg (Asennus-Group Mika Siira): 1) Olli Uotila YTK, 2) Riku Viitanen VUV, 3) Ville Saastamoinen HyPk, 4) Joni Salminen JPI.

Girls 29 kg (David): 1) Johanna Forss VVV, 2) Valma Salomäki LaVe, 3) Amanda Engman SWE. Girls 37 kg (Palkintohuone): 1) Emilia Haapoja IK, 2) Vilma Seppänen KoPa. Girls 40 kg (Star Trac): 1) Janika Vakkila IK, 2) Emma Järvinen VarTa. Girls 43 kg (EHO): 1) Katarina Varteva EsU, 2) Solja Ala-Korpi MuurY, 3) Manta Konttila InTai, 4) Shannon Hawke GBR, 5) Minttu Aittola HPM. Girls 46 kg (Treffipub): 1) Emilia Uusi-Ranta IK, 2) Jenna Sihtola HPM, 3) Mila Järvinen HPM, 4) Laura Farrell GBR. Girls 49 kg (TOP 10): 1) Petra Olli LaVe, 2) Vanesa Kaladzinskaya BLR, 3) Jenna Hautala SPM, 4) Julia Haapoja IK, 5) Jenna Hurskainen LA. HELSINGIN PAINI-MIEHET HELSINKI OPEN 28.-29.11.2009 Girls 52 kg (Peltityö Kopponen): 1) Yauheniya Stasheuskaya BLR, 2) Jenny Salmi VVV, 3) Kelly Kay GBR. Girls 56 kg (Esa Suominen Oy): 1) Zalina Sidakova BLR, 2) Madzina Sidakova BLR, 3) Dominique Kay GBR, 4) Katy Colebourne GBR. Girls 62 kg (Asennus-Group Mika Siira): 1) Johanna Kikkas EST, 2) Saana Lehtinen VVV, 3) Milja-Mari Syväterä JPI. Girls 70 kg (Kuljetusliike Forsman): 1) Epp Mäe EST.

Joukkueiden pisteet (6,5,4,3,2,1) 1) Helsingin Paini-Miehet 163, 2) Ylä-Tikkurilan Kipinä 66, 3) Kaliningrad 51, 4) Vaasan Voima-Veikot 47, 5) Helsingin Haka 44, 6) Valko-Venäjä 38, 7) Helsingin Tarmo 33, 8) Janakkalan Paini-Ilves 30, 9) Järvenpään Voimailijat 29, 10) Kouvolan Painijat 28, 11) Hyvinkään Painiklubi 26, 12) Vantaan Sampo 26, 13) Varkauden Tarmo 25, 14) Viro 22, 15) Voikkaan Urheilu-Veikot 22, 16) Ilmajoen Kisailijat 21, 17) Turun Voimamiehet 21, 18) Lahden Ahkera 20, 19) Latvia 20, 20) Lohjan Voimailijat 18, 21) Iso-Britannia 17, 22) Pietari 17, 23) Espoon Urheilijat 13, 24) Vieskan Voima 12, 25) Lappajärven Veikot 11, 26) Porvoon Weikot 11, 27) Vaasan Toverit 8, 28) Loviisan Riento 6, 29) Liettua 6, 30) Porin Paini-Miehet 6, 31) Raision Voimamiehet 6, 32) Muuramen Yritys 5, 33) Inhan Taimi 4, 34) Seinäjoen Paini-Miehet 4, 35) Ruotsi 4, 36) Auranmaan Painiseura 3, 37) Suomen Kamppailu-urheilija 3

Joukkueita 37
Ottelijoita 225
Otteluita 314

POHJANMAALIIGA 15.11.2009 VAASA

B-Sarja:

 

Lohko A

Vieskan Voima - Inhan Taimi 19 - 17

Vieskan Voima - Vaasan Toverit 20 - 12

Inhan Taimi - Vaasan Toverit 21 - 16

 

Lohko B

Alavuden Urheilijat - Ilmajoen Kisailijat 20 - 17

Alavuden Urheilijat - Vaasan Voima-Veikot 22 - 13

Ilmajoen Kisailijat - Vaasan Voima-Veikot 16 - 16

 

Pronssiottelu: Ilmajoen Kisailijat - Inhan Taimi 28 - 9

 Kultaottelu: Vieskan Voima - Alavuden Urheilijat 13 - 24

 

Palkintojärjestys:

1. Alavuden Urheilijat

2. Vieskan Voima

3. Ilmajoen Kisailijat

4. Inhan Taimi

5. Vaasan Voima-Veikot

6. Vaasan Toverit


JUNIOR KARE 07.11.2009 KOUVOLA

Järjestäjä Kouvolan Painijat

Juniorit
90 kg: 1) Valtteri Sillanpää KoPa, 2) Santeri Repo SimVe, 3) Jesse Kukanaho Pilke, 4) Justus Jokitalo ViVo, 5) Tatu Utriainen HI.

Pojat 17 v.
46 kg:1) Arttu Kalliolevo PPM, 2) Eero Luoma HPM, 3) Eero Sillanpää KoPa.
56 kg: 1) Joonas Ylitolva AuPs, 2) Mikko Lahtinen KoPa, 3) Tuomas Kepponen KoPa, 4) Tatu Ahonen PopI, 5) Atte Koreneff HPM, 6) Sami Voutilainen HI.
66 kg: 1) Vili Sillanpää KoPa, 2) Valtteri Vateva EsU, 3) Eero Timonen VarTa, 4) Saku Seppänen KoPa, 5) Aarne Simani HPM.
72 kg: 1) Riku Viitanen VUV, 2) Juha Fofonoff KoPa, 3) Timo Rantamäki KoPa, 4) Markus Geisor PoWe, 5) Kaj Eklund PoWe.

Pojat 13 v.
32 kg: 1) Antti-Pekka Hyrkkänen LrTU, 2) Timi Eronen PopI, 3) Joel Takala KVV.
35 kg: 1) Rasmus Ruismäki HPM, 2) Niko Kulmanen HPM, 3) Martti Kuha SimVe, 4) Joona Härö ViVo.
37 kg: 1) Jani-Petteri Lindman LoRi, 2) Juuso Hämäläinen HeTa.
39 kg: 1) Timi Hurskainen LA, 2) Tomi Eronen PopI, 3) Lauri Varteva EsU, 4) Tomi Heikkilä KoPa.
41 kg: 1) Lauri Ruhanen JäVo, 2) Miika Kaivolainen HPM, 3) Juuso Jeskanen PopI, 4) Tommi Harinen SorTe, 5) Waltteri Pudas ViVo.
43 kg: 1) Timi Utriainen HI, 2) Toni-Pekka Järvinen VarTa, 3) Miika Hokkanen KoPa, 4) Jussi Mehtälä ViVo.
46 kg: 1) Leevi Ranta JPI, 2) Nino Valkonen SorTe, 3) Tuomas Paaso TWM, 4) Jaro Nieminen LoRi.
52 kg: 1) Jesse Itkonen VarTa, 2) Otso Simani HPM, 3) Niko Suominen ViVo.
70 kg: 1) Juuso Halonen SorTe, 2) Miro Munne LrTU.

Pojat 10 v.
28 kg: 1) Juho Ronkainen VaSa, 2) Teemu Laurila VUV, 3) Valtteri Tuhkanen PopI, 4) Petri Väkevä LrTU, 5) Arttu Ukkola VoVi, 6) Roope Kuru SimVe.
30 kg: 1) Arthur Champa PopI, 2) Kalle Starck KKV, 3) Werneri Pudas ViVo, 4) Kim Hölsä VUV, 5) Sauli Heijari KPM, 6) Miko Järvinen VoVi.
34 kg: 1) Jesse Lohva PopI, 2) Valtteri Liikkanen LrTU, 3) Jonne Kuha SimVe, 4) Topi Puhakka VoVi.
36 kg: 1) Mike Mesiäinen JäVo, 2) Riku Hoikka HeTa, 3) Ilja Vanhala PopI, 4) Niko Gardemeister VUV, 5) Aleksi Heilala LA, 6) Eemeli Kylliäinen VoVi.
40 kg: 1) Aleksi Keskinen JäVo, 2) Joonas Wikström HeTa, 3) Rasmus Halttunen HeTa, 4) Jaakko Kettunen PopI.

Pojat 8 v.
24 kg: 1) Niklas Vaija KoPa, 2) Julius Lohman VoVi, 3) Antti Salminen VoVi.
26 kg: 1) Niko Kinnunen JPI, 2) Niko Hynninen PTI, 3) Kalle Järvinen VoVi.
28 kg: 1) Joona Mustonen VaSa, 2) Ilari Nikulainen SimVe.
32 kg: 1) Eetu Paananen ViVo, 2) Joona Vuoti ViVo.
35 kg: 1) Nicolas Hanner HeTa, 2) Eino Huusko PopI, 3) Toni Listo PopI.
38 kg: 1) Matias Koivisto VUV, 2) Iiro Haukkavuori VoVi.
48 kg: 1) Nicholas Kiljunen LrTu.

Tytöt
33 kg: 1) Anni Hyrkkänen LrTU, 2) Emma Heikkala ViVo, 3) Lotta Hurskainen LA.
40 kg: 1) Vilma Seppänen KoPa, 2) Emma Järvinen VarTa, 3) Lotta Paananen ViVo.
42 kg: 1) Manta Konttila InTai, 2) Solja Ala-Korpi MuurY.
53 kg: 1) Karita Kohtala VUV, 2) Minna Lehtinen VoVi.

Seurojen väliset pisteet:
1) Kouvolan Painijat 56, 2) Popinniemen Isku 49, 3) Vieskan Voima 39, 4) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 31, 5) Voikkaan Viesti 30, 5) Helsingin Paini-Miehet 30, 7) Voikkaan Urheilu-Veikot 29, 8) Helsingin Tarmo 25, 9) Varkauden Tarmo 20, 10) Simpeleen Vesa 19, 11) Järvenpään Voimailijat 18, 12) Sorsakosken Teräs 14, 13) Lahden Ahkera 12, 13) Vantaan Sampo 12, 13) Janakkalan Paini-Ilves 12, 16) Heinolan Isku 9, 16) Espoon Urheilijat 9, 16) Loviisan Riento 9, 19) Auranmaan Painiseura 6, 19) Porin Paini-Miehet 6, 19) Inhan Taimi 6, 22) Kuopion Kisa-Veikot 5, 22) Porvoon Weikot 5, 22) Power Twisters Imatra 5, 22) Muuramen Yritys 5, 26) Turun Voimamiehet 4, 26) Kotkan Voima-Veikot 4, 26) Pilkanmaan Pilke 4, 29) Kotkan Painimiehet 2.

Osallistujia 107, seuroja 29, otteluita 139.


KANKURI CUP 31.10.2009 LAPUA

Järjestäjä: Lapuan Virkiä

Aloittelijat pojat 
20 kg: 1) Lauri Häkkilä KuKu, 2) Veeti Tuuri SPM, 3) Falko Quednau VV, 4) Jussi Vapola InTai, 5) Hugo Lehtimäki LaVe
24 kg: 1) Aaro Kankaanpää IK, 2) Roope Saari KuKu, 3) Samo Meritähti SPM, 4) Ville Peltokangas KuKu, 5) Arttu Alanen IK, 6) Osku Tuulensuu Virkiä, 7) Matias Rauhala IK, 8) Santeri Rantavaara Virkiä, 9) Oskari Koski Virkiä
+ 24 kg: 1) Leevi Kytönen InTai, 2) Teemu Yli-Hukkala AU, 3) Eero Hjelt Virkiä, 4) Elias Hjelt Virkiä
26 kg: 1) Nuutti Salo Virkiä, 2) Niilo Talvitie Virkiä, 3) Juho Kangas Virkiä, 4) Willy Haapamäki VäVi, 5) Vilho Luoma Virkiä, 6) Nestori Mannila YKV, 7) Tomi Loukola YKV, 8) Miika Lehtonen Virkiä, 
9) Miika Vilponen InTai, 10) Janne Koivisto IK
28 kg: 1) Jussi Autio SPM, 2) Konsta Uotila YKV, 3) Valtteri Tattari Virkiä, 4) Toivo Vanhamäki Virkiä
29 kg: 1) Oskari Tattari Virkiä, 2) Santeri Aalto Virkiä, 3) Linus Uusipaavalniemi IK, 4) Oskari Käpyaho Virkiä, 5) Erkki-Antti Laurila Virkiä
32 kg: 1) Mikko Koivisto IK, 2) Juho Välimäki KuKu, 3) Perttu Blomgren Virkiä, 4) Henry Kivistö Virkiä, 5) Teemu Seppälä Virkiä
35 kg: 1) Topias Hakomäki Virkiä, 2) Eemil Yliaho SPM, 3) Jani Lehtisaari Virkiä
42 kg: 1) Christian Nieminen JyPÄ, 2) Jerry Kojola Virkiä, 3) Matti Vapola InTai
50 kg: 1) Jori Lukkarila IK, 2) Leevi Lemponen Virkiä

Pojat 9 v. 
28 kg: 1) Santeri Kvist KaJu, 2) Aku Latva-Hoppala IK, 3) Lorenz Quednau VV, 4) Jere Siipola LaihLu, 5) Joona Pöytälaakso IK, 6) Lauri Viitala IK, 7) Otto Sarvela SPM
32 kg: 1) Miika Alasaari NJ, 2) Vilho Laukkarinen JyPÄ, 3) Jarkko Rantoja AU, 4) Jere Suojanen NJ, 5) Matti Sotikoff Virkiä, 6) Erik Leikkari InTai, 7) Miska Leikkari InTai
37 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Tomi Rusanen KaJu, 3) Willy Lindfors VV, 4) Jazz Saarimaa NJ, 5) Alex Lehtimäki LaVe
40 kg: 1) Santeri Jussila IK, 2)Akseli Mettalo IK, 3) Urho Hietaniemi AU

Pojat 11 v. 
30 kg: 1) Mika Tarkkanen IK, 2) Aleksi Seppälä LaihLu, 3) Niko Niemi VäVi, 4) Saku-Matti Hakomäki NJ
34 kg: 1) Teemu Kujala IK, 2) Santeri Latvala Virkiä, 3) Niko Nevanperä IK, 4) Antti Väli-Torala IK
38 kg: 1) Artturi Miilumäki AU, 2) Antti Ketola Virkiä, 3) Leonard Quednau VV, 4) Konsta Kvist KaJu
46 kg: 1) Jere Hyvärinen Virkiä, 2) Henri Kortesoja Virkiä, 3) Jimi Hirvimäki YKV, 4) Jarkko Näykki Virkiä
+ 46 kg: 1) Ossi Kivipuro Virkiä, 2) Tuomo Plukka Vävi

Pojat 14 v. 
37 kg: 1) Jere Haapamäki VäVi, 2) Tuomas Fors NJ, 3) Ilmari Putula AU
46 kg: 1) Miika Majasaari VäVi, 2) Matias Lipasti IK, 3) Henri Alasaari NJ
50 kg: 1) Jan Järvilahti NoPy, 2) Tuomo Autio AK, 3) Konsta Mäenpää IK
+ 50 kg: 1) Atte Salo VV

Pojat 17 v. 
+ 60 kg: 1) Jussi Kotala Virkiä, 2) Oskari Miilumäki AU

Tytöt: 
30 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Emma Kujala YKV, 3) Priska Hakala YKV, 4) Riina Koivuniemi IK
+30 kg: 1) Annamaria Aho AU, 2) Jenna Kiikeri YKV, 3) Anna Peltola LaVe
38 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Sarianna Ahtiainen PeTo
44 kg: 1) Miia Majasaari VäVi, 2) Manta Konttila InTai, 3) Henna Tarkkanen IK, 4) Linda Paukkunen PeTo
52 kg: 1) Heli Moliis KaJu, 2) Serafia Mannila YKV

Painien parhaana palkittiin Santeri Kvist KaJu

Painijoita 114, otteluita 164


AV. TUL:N POIKIEN JA TYTTÖJEN VAPAAPAININ MESTARUUSKILPAILUT 11.10.2009 VAAJAKOSKI

Järjestäjä: Jyvässeudun Paini-Ässät ja Vaajakosken Kuohu

Pojat 18v,
97 kg: 1) Tuomas Lahti Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Santeri Repo Simpeleen Vesa.
85 kg: 1) Joonas Ilomäki Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Toni Liimatainen Muuramen Yritys.
76 kg: 1) Einari Ukkola Haukiputaan Heitto, 2) Markus Hakanen Muuramen Yritys.
69 kg: 1) Verneri Värekoski Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 3) Petteri Kukkola Haukiputaan Heitto.
58 kg: 1) Juho Huttunen Haukiputaan Heitto, 2) Eero Timonen Varkauden Tarmo, 3) Toni Puukari Äänekosken Huima, 4) Henri Kanervisto Turun Toverit, 5) Antti Mäkinen Ylä-Tikkurilan Kipinä.
54 kg: 1) Petteri Huovinen ViiPy.
50 kg: 1) Henry Selenius Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Omar Hussam Gällivare SK, 3) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 4) Julius Wallstedt Gällivare SK.
46 kg: 1) Mikko Lyttinen Vaasan Toverit, 2) Severi Kettunen Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Jesse Haapaniemi Vaasan Toverit.

Tytöt 18v.
68 kg: 1) Janika Löngvist Haukiputaan Heitto, 2) Hanna Ullakko Kemin Into, 3) Sonja Suomento Turun Toverit.
57 kg: 1) Alica Viitanen Haparanda SKT, 2) Heidi Markus Haukiputaan Heitto, 3) Roosa Halonen Kotkan Voima-Veikot.
52 kg: 1) Fanny Jacobsson Haparanda SKT 2) Pauliina Ullakko Kemin Into.
44 kg: 1) Solja Ala-Korpi Muuramen Yritys, 2) Manta Konttila Inhan Taimi, 3) Emma Järvinen Varkauden Tarmo, 4) Henna Jänesaro Kemin Into.
32 kg: 1) Janette Lahtinen Vaajakosken Kuohu, 2) Janika Hartikainen Viialan Pyry.
30 kg: 1) Valma Salomäki Lappajärven Veikot, 2) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys.
26 kg: 1) Taru Vainionpää Haukiputaan Heitto, 2) Viivi Voutilainen Muuramen Yritys.

Pojat 13v.
+69 kg: 1) Matias Viitanen Haparanda SKT.
69 kg: 1) Joni Järvinen Kemin Into, 2) Juuso Halonen Sorsakosken Teräs, 3) Martti Holopainen Kemin Into.
58 kg: 1) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu.
54 kg: 1) Jesse Itkonen Varkauden Tarmo.
50 kg: 1) Henri Majaniemi Kotkan Voima-Veikot, 2) Johan Rahikainen Kotkan Voima-Veikot.
46 kg: 1) Juuso Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Rasmus Peltola Vaajakosken Kuohu, 3) Fredrik Stenudd Gällivare SK, 4) Leevi Ukkola Haukiputaan Heitto, 5) Nino Valkonen Sorsakosken Teräs, 6) Okan Faydalikol Kotkan Voima-Veikot.
42 kg: 1) Matias Tyystälä Kemin Into, 2) Verneri Korkee Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Leevi Laakkonen Kotkan Voima-Veikot, 4) Tomas Wecksten Popinniemen Isku, 5) Tuomo Tampio Kotkan Voima-Veikot, 6) Juuso-Markus Jeskanen Popinniemen Isku.
38 kg: 1) Simo Huovinen Viialan Pyry, 2) Esa Järvinen Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Tomi Eronen Popinniemen Isku, 4) Oskar Johansson Gällivare SK, 5) Veli-Pekka Kellokangas Kemin Into, 6) Jarkko Iltanen Viialan Pyry.
35 kg: 1) Jimi Haapaniemi Vaasan Toverit, 2) Elias Tyystälä Kemin Into, 3) Miikka Soikko Kemin Into, 4) Martti Kuha Simpeleen Vesa, 5) Sakari Eskola Kemin Into ja Niko Hartikainen Viialan Pyry.
32 kg: 1) Samu Rajakangas Vaasan Toverit, 2) Lauri Torvinen Kemin Into.
30 kg: 1) Kalle Starck Kuopion Kisa-Veikot, 2) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 3) Timi Eronen Popinniemen Isku.

TUL:n stipendi Juho Huttunen Haukiputaan Heitto.

Seurat:1) Kemin Into 47, 2) Ylä-Tikkurilan Kipinä 41, 3) Haukiputaan Heitto 36, 4) Varkauden Tarmo 31, 5) Vaajakosken Kuohu ja Muuramen Yritys 26, 6) Kotkan Voima-Veikot 22, 
7) Viialan Pyry 20, 8) Haparanda SKT 18, 9) Gällivare SK 15, 10) Vaasan Toverit ja Popinniemen Isku 12, 11) Äänekosken Huima 9 , 12) Sipeleen Vesa 8, 13) Turun Toverit ja Sorsakosken Teräs 7, 14) Lappajärven Veikot ja Kuopion Kisa-Veikot 6, 15) Inhan Taimi 5.

Pojat 10v. ikäkausisarjat.
+42 kg: 1) Joni Aivio Vaajakosken Kuohu, 2) Johannes Rintamäki Haukiputaan Heitto, 3) Urho Hietaniemi Alavuden Urheilijat, 4) Eetu Järvinen Kemin Into.
42 kg: 1) Roope Halonen Kotkan Voima-Veikot, 2) Juho Pahikainen Haukiputaan Heitto, 3) Tatu Alari Turun Toverit, 4) Atte Vuoristo Haukiputaan Heitto.
38 kg: 1) Jaakko Kettunen Popinniemen Isku, 2) Kosti Kankaanpää Turun Toverit, 3) Joni Pahikainen Haukiputaan Heitto.
35 kg: 1) Ilja Vanhala Popinniemen Isku, 2) Vili Huovinen Viialan Pyry, 3) Valtterio Penttala Popinniemen Isku, 4) Lauri Korkee Ylä-Tikkurilan Kipinä.
32 kg: 1) Jesse Lohva Popinniemen Isku, 2) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu.
30 kg: 1) Matias Lentämäki Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Arthur Champa Popinniemen Isku, 3) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät, 4) Viljami Liimatainen Turun Toverit, 5) Olli Hiltunen Haukiputaan Heitto, 6) Aleksi Mäkinen Haukiputaan Heitto.
28 kg: 1) Rasmus Liimatainen Turun Toverit, 2) Joel Pakarinen Kuopion Kisa-Veikot, 3) Lassi Hyvönen Kuopion Kisa-Veikot.
26 kg: 1) Roope Miettunen Kemin Into, 2) Valtteri Tuhkanen Popinniemen Isku, 3) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 4) Jesse Mäenpää Mäntän Valo, 5) Kimi Mustonen Haukiputaan Heitto.
24 kg: 1) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Miikka Jänesaro Kemin Into, 3) Ville Mäenpää Mäntän Valo, 4) Voitto Kärkkäinen Haukiputaan Heitto, 5) Oliver Kumpulainen Vaajakosken Kuohu.

Painijoita 126, otteluita 165.

VAPAAPAININ IKÄKAUSIKILPAILUT 10.10.2009 TAMPERE

Järjestäjä: Tampereen Voimailijat

Painijoita 90, otteluita 107.

Pojat 17 v.
64 kg: 1) Niko Kähärä TaVo, 2) Ville Saarela KOO-VEE, 3) Miika Heinonen TWM.
78 kg: 1) Joonas Vesanen TaVo, 2) Lauri Lehtinen KaU.

Pojat 14 v.
40 kg: 1) Timi Hurskainen LA, 2) Sakke Purolainen KOO-VEE, 3) Joona Talvitie VaaTo.
45 kg: 1) Severi Kettunen YTK, 2) Emil Pärkkä VVV, 3) Tuomas Paaso TWM.
50 kg: 1) Joonas Ylitolva AuPs, 2) Petteri Huovinen ViPy, 3) Roni Purolainen KOO-VEE.
65 kg: 1) Jonne Kinnunen TWM, 2) Joni Salminen JPI, 3) Antti Heinonen TaVo.

Pojat 12 v.
32 kg: 1) Eemeli Kunttu RVM, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Eero Ylinen AU.
34 kg: 1) Markus Kallio TWM, 2) Ilmari Putula AU, 3) Niko Hartikainen ViPy.
37 kg: 1) Simo Huovinen ViPy, 2) Ville Tuomi ViPy, 3) Arttu Siukonen TaVo.
40 kg: 1) Markus Mannismäki NJ, 2) Jarkko Iltanen ViPy, 3) Nico Järvenpää VVV.
48 kg: 1) Eero Lehtinen KaU, 2) Arttu Junnola JäVo, 3) Janne Sorri JPI.

Pojat 10 v.
27 kg: 1) Sami Arrasvuori KOO-VEE, 2) Jere Salmi VVV, 3) Vertti Nihti KOO-VEE.
30 kg: 1) Joonas Mört TWM, 2) Erik Leikkari InTai, 3) Markus Repo RVM.
32 kg: 1) Waltteri Latvala VVV, 2) Arttu Lähde VVV, 3) Vili Huovinen ViPy.
40 kg: 1) Eetu Keskinen TaVo, 2) Roope Korpi JäVo, 3) Otso Vessari TaVo.
48 kg: 1) Ville Salo TaVo, 2) Juho Kiukkonen LA, 3) Eemi Kotamäki TaVo.

Pojat 8 v.
26 kg: 1) Niclas Toivanen LoVo, 2) Niko Kinnunen JPI, 3) Jaakko Arrasvuori KOO-VEE.
30 kg: 1) Elias Kivi VVV, 2) Sakari Marttonen HPM, 3) Jere Hongisto LoVo.

Tytöt
28 kg: 1) Lotta Hurskainen LA, 2) Carola Tapola JPI, 3) Joanna Lauttanen JPI.
31 kg: 1) Annimaria Aho AU, 2) Janika Hartikainen ViPy.
40 kg: 1) Petra Vanhanen LA, 2) Jenna Hurskainen LA.

Aloittelijat
21 kg: 1) Enni Lauttanen JPI, 2) Jasperi Helin JPI.
23 kg: 1) Santeri Kinnunen VVV, 2) Valtteri Helin JPI, 3) Otto Mäntynen TaVo.
29 kg: 1) Joel Piiroinen TaVo, 2) Daniel Laitinen KOO-VEE, 3) Jere Kinnunen VVV.
35 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Aleksi Heilala LA.
60 kg: 1) Antti Rantala TaVo, 2) Arttu Mutanen Haka.

PAININ OP-TURNAUS 03.10.2009 ILMAJOKI

Järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat

Painijoita 161, otteluita 247

Kreikkalais-roomalainen paini

Juniorit 20 v.
66 kg: 1) Arttu Anttonen IK, 2) Mikko Teppo PeTo, 3) Mikko Jokinen HaKa, 4) Jussi Talvitie IK, 5) Nico Niemelä PeKi.
74 kg: 1) Joni Tuulensuu Virkiä, 2) Jani Mannila IK, 3) Mika Kattelus Virkiä, 4) Arttu Koivulahti IK.
+84 kg: 1) Marko Kivimäki IK, 2) Juuso Huovinen LoVo, 3) Juho Koukkari Virkiä.

Pojat 17 v.
46 kg: 1) Tero Halmesmäki HyPk, 2) Mikko Lyttinen VaaTo, 3) Juho Suutarinen TuTo.
56 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Erno Halmesmäki HyPk, 3) Tufan Ahmadi VaaTo, 4) Sampo Pasanen SPM, 5) Antti-Kustaa Jokilehto IK.
63 kg: 1) Lari Halmesmäki HyPK, 2) Keijo Hietikko JaJa, 3) Antti Hyvönen HaKa, 4) Jarmo Hautala SPM.

Pojat 15 v.
79 kg: 1) Lauri Lehtinen KankU, 2) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 14 v.
34 kg: 1) Mikko Peltokangas KvaPm, 2) Ilmari Putula AU, 2) 3) Miro Svärd IK.
35 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Jimi Haapaniemi VaaTo, 3) Markus Ahtiainen PeTo.
37 kg: 1) Sasu Puska NJ, 2) Niko Erkkola IK, 3) Tuomas Fors NJ, 4) Miika Lähdesmäki IK.
43 kg: 1) Vili Manninen KoVe, 2) Miikka Majasaari VäVi, 3) Markus Mannismäki NJ, 4) Jussi-Matti Ylimäki SPM, 5) Matias Lipasti IK, 6) Oskari Lehto TeRi.
47 kg: 1) Emil Pärkkä VVV, 2) Valtteri Jussila IK, 3) Ossi Raudaskoski IK, 4) Henri Alasaari NJ.
48 kg: 1) Vili Ropponen IK, 2) Eero Lehtinen KankU, 3) Tuomo Autio AK, 4) Konsta Mäenpää IK.
54 kg: 1) Juuso Latvala IK, 2) Juho Mäki-Kuusela Virkiä, 3) Riku Paukkunen PeTo.
65 kg: 1) Antti Heinonen TaVo, 2) Mikael Lipasti IK, 3) Joni Nousiainen KaKa.

Pojat 11 v.
32 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Valtteri Uusi-Ranta IK, 3) Eetu Saukkosaari YKV, 4) Santeri Latvala Virkiä.
35 kg: 1) Aleksanteri Sutinen YKV, 2) Valtteri Loppi IK, 3) Niko Nevanperä IK, 4) Antti Väli-Torala IK.
39 kg: 1) Antti Ketola Virkiä, 2) Artturi Miilumäki AU, 3) Kosti Kankaanpää TuTo, 4) Aaro Mäki-Jouppila IK.
51 kg: 1) Jere Hyvärinen Virkiä, 2) Ossi Kivipuro Virkiä, 3) Arttu Hakala YKV.

Pojat 10 v.
31 kg: 1) Teemu Kujala IK, 2) Santeri Korpela IK, 3) Mika Tarkkanen IK, 4) Saku-Matti Hakomäki NJ.
44 kg: 1) Santeri Jussila IK, 2) Tatu Alari TuTo, 3) Jimi Hirvimäki YKV.
50 kg: 1) Timo Keisala IK, 2) Urho Hietaniemi AU, 3) Jesse Mikkonen AU.

Pojat 9 v.
26 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Aku Latva-Hoppala IK, 3) Aaro Kankaanpää IK, 4) Lauri Viitala IK.
28 kg: 1) Eemeli Moilanen IK, 2) Jere Siipola LaihLu, 3) Nuutti Salo Virkiä, 4) Mikko Syrjälä MiMo, 5) Heikki Rintaluoma MiMo.
30 kg: 1) Eetu Järvi SPM, 2) Vilho Yli-Hannuksela IK, 3) Joni Komppa YKV, 4) Erik Leikkari InTai, 5) Jami Niemelä PeKi.
31 kg: 1) Miikka Alasaari NJ, 2) Jarkko Rantoja AU, 3) Valtteri Moilanen IK, 4) Miska Leikkari InTai, 5) Joonas Korkiakoski JaJa, 6) Samuli Siivonen JaJa.
35 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Jazz Saarimaa NJ, 4) Veikka Ankkuri JaJa.

Tytöt (vapaapaini)
26 kg: 1) Riina Koivuniemi IK, 2) Eva Urhonen TuTo.
31 kg: 1) Jenna Kiikeri YKV, 2) Valma Salomäki LaVe, 3) Emma Kujala YKV, 4) Tuuli Ropponen IK, 5) Roosa Hietikko SPM, 6) Priska Hakala YKV.
36 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Annimari Aho AU, 3) Mirella Lipasti IK, 4) Sarianna Ahtiainen PeTo, 5) Jenny Linna-Hynninen KuKu.
42 kg: 1) Henna Tarkkanen IK, 2) Linda Paukkunen PeTo.
52 kg: 1) Emilia Uusi-Ranta IK, 2) Jenna Hautala SPM, 3) Hanna Väli-Torala IK, 4) Serafia Mannila YKV.
57 kg: 1) Johanna Hautala SPM, 2) Miia Korpela IK.

Nassikat (vapaapaini)
21 kg: 1) Veeti Tuuri SPM, 2) Lauri Häkkilä KuKu, 3) Jere Mäntyharju KaKa, 4) Samuel Svärd MiMo.
24 kg: 1) Samo Meritähti SPM, 2) Roope Saari KuKu, 3) Ville Peltokangas KuKu, 4) Teemu Yli-Hukkala AU.
25 kg: 1) Jami Hakala KaKa, 2) Joonas Kanamäki MiMo, 3) Aki Holopainen KuKu.
26 kg: 1) Nestori Mannila YKV, 2) Janne Koivisto IK, 3) Ville Saari KuKu.
27 kg: 1) Aapo Pasanen SPM, 2) Patrik Muukkkonen IK, 3) Juho Juupaluoma IK, 4) Saku Saranpää SPM.
30 kg: 1) Rasmus Liimatainen TuTo, 2) Arttu Hakala TeRi, 3) Tomi Loukola YKV, 4) Juho Välimäki KuKu.
31 kg: 1) Ville Nousiainen SPM, 2) Jussi Autio SPM, 3) Matias Yli-Talonen KaKa, 4) Konsta Uotila YKV.
36 kg: 1) Juha Myllykangas KaKa, 2) Rasmus Takala MiMo, 3) Mikko Koivisto IK, 4) Manu-Jussi Kannosto IK.
48 kg: 1) Teijo Raiskio YKV, 2) Ari Laitila TuTo, 3) Kristian Rintaluoma MiMo, 4) Matti Keisala IK.

Ikäluokkien parhaat:
Rasmus Liimatainen TuTo, Jaana Väli-Torala IK, Eetu Järvi SPM, Teemu Kujala IK, Antti Kelola Virkiä, Vili Manninen KoVe, Tero Halmesmäki HyPk, Arttu Anttonen IK.

LÄNSI-SUOMEN ALUEMESTARUUSKILPAILUT, VAPAAPAINI 26.9.2009 ÄHTÄRI

 

Järjestävä seura: Inhan Taimi

 

PALKINTOJÄRJESTYS

 

Miehet.

55 kg:1) Tufan Ahmadi Vaasan Toverit.

46-50 kg:1) Mikko Lyttinen Vaasan Toverit.

Pojat alle 18v.

85 kg:1) Oskari Miilumäki Alavuuden Urheilijat.

63 kg:1) Joel Norrgord Vaasan Voima-Veikot, 2) Keijo Hietikko Jalasjärven Jalas, 3) Mikael Lipasti Ilmajoen Kisailijat, 4) Juha Kolu Inhan Taimi.

58 kg:1) Juuso Latva-Kiskola Vaasan Voima-Veikot, 2) Leo Salminen Alahärmän Kisa.

54 kg:1) Tufan Ahmadi Vaasan Toverit, 2) Juuso Latvala Ilmajoen Kisailijat.

50 kg:1) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Vili Ropponen Ilmajoen Kisailijat, 3) Riku Paukkunen Peräseinäjoen Toive, 4) Topias Kiikkala Inhan Taimi.

46 kg:1) Mikko Lyttinen Vaasan Toverit, 2)Emil Pärkkä Vaasan Voima-Veikot, 3) Matias Lipasti Ilmajoen Kisailijat, 4) Rasmus Peltola Vaajakosken Kuohu, 5) Jesse Haapaniemi Vaasan Toverit.

42 kg:1) Joona Talvitie Vaasan Toverit, 2) Oskari Lehto Teuvan Rivakka, 3) Markus Mannismäki Nurmon Jymy, 4) Artturi Miilumäki Alavuuden Urheilijat, 5) Jussi-Matti Ylimäki Seinäjoen Painimiehet, 6) Nico Järvenpää Vaasan Voima-Veikot.

38 kg:1) Niko Erkkola Ilmajoen Kisailijat, 2) Harri Nousiainen Kauhajoen Karhu, 3) Miika Lähdesmäki Ilmajoen Kisailijat, 4) Robert Mäntyniemi Kauhajoen Karhu, 5) Jesse Salmi Vaasan Voima-Veikot.

35 kg:1) Rami Syrjä Seinäjoen Painimiehet, 2) Jimi Haapaniemi Vaasan Toverit, 3) Markus Ahtiainen Peräseinäjoen Toive, 4) Waltteri Latvala Vaasan Voima-Veikot, 5) Ilmari Putula Alavuden Urheilijat, 6) Antti Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat.

32 kg:1) Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat, 2) Valtteri Uusi-Ranta Ilmajoen kisailijat, 3) Samu Rajakangas Vaasan Toverit, 4) Eero Ylinen Alavuden Urheilijat, 5) Jarkko Rantoja Alavuden Urheilijat, 6) Teemu Kujala Ilmajoen Kisailijat.

26-29 kg:1) Vilho Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat, 2) Santeri Korpela Ilmajoen Kisailijat.

Tytöt alle 18v.

55 kg:1) Jenny Salmi Vaasan Voima-Veikot, 2) Emilia Uusiranta Ilmajoen Kisailijat, 3) Hanna Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat.

45 kg:1) Manta Konttila, Inhan Taimi, 2) Linda Paukkunen Peräseinäjoen Toive.

40 kg:1) Emilia Haapoja Ilmajoen Kisailijat.

36 kg:1) Jaana Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat, 2) Sarianne Ahtiainen Peräseinäjoen Toive, 3) Mirella Lipasti Ilmajoen Kisailijat.

29-32 kg:1) Valma Salomäki Lappajärven Veikot.

 

Seurat:1) Ilmajoen Kisailijat 77, 2) Vaasan Toverit 41, 3) Vaasan Voima-Veikot, 4) Peräseinäjoen Toive 18, 5) Alavuuden Urheilijat 16, 6) Inhan Taimi 12, 7) Vaajakosken Kuohu 9, 8) Seinäjoen Painimiehet, Kauhajoen Karhu, 10) Lappajärven Veikot 6, 11) Jalasjärven Jalas, Teuvan Rivakka, Alahärmän Kisa, 14) Nurmon Jymy.

 

Seuroja 14, painijoita 57, otteluita 72.

KLL:N KISAT JÄRVENPÄÄ 23-24.05.2009

PALKINTOJÄRJESTYS

Pojat 13 v 28 kg (Rakennus JoniCon)
1. Eero Ylinen Kuorta 2. Joonas Mört Turku
3. Vilho Yli-Hannuksela Ilmajo 4. Santeri Kvist Kajaan 5. Arthur Chamb Kotka 6. Elmer Mattila Tamper
Pojat 13 v 30 kg (Nibe lämpöpumput)
1. Valtteri Uusi-Ranta Ilmajo 2. Akseli Yli-Hannuksela Ilmajo 3. Mattias Poutanen Mynämä 4. Samu Rajakangas Vaasa 5. Arttu Tenkanen Tamper 6. Rolle Luostarinen Tuusula
6. Miikka Alasaari Lapua
Pojat 13 v 32 kg (Mäkelän autotalot)
1. Rami Syrjä Seinäj 2. Kasperi Lehtonen Karkki 3. Jimi Haapaniemi Vaasa 4. Markus Kallio Kaarin 5. Daniil Poliakov Vantaa 6. Miro Svärd Kurikk
Pojat 13 v 34 kg (Haaris Roadhouse)
1. Niko Erkkola Ilmajo
2. Sasu Puska Seinäj 3. Aleksi Kvist Kemi 4. Elias Tyystälä Kemi 5. Jiri Sarvela Lapua 6. Ville Putkonen Tamper
Pojat 13 v 37 kg (Cantina Zapata)
1. Toni Ojala Vihti 2. Jami Torjama Karkki 3. Sakke Purolainen Nokia 4. Sampsa Kotamäki Karkki 5. Esa Järvinen Vantaa 6. Teemu Timonen Järven 6. Matias Lipasti Ilmajo
Pojat 13 v 40 kg (Rengasliike Amrif)
1. Vili Manninen Vantaa 2. Leevi Laakkonen Kotka 3. Leevi Ukkola Haukip 4. Olli Haavisto Nokia 5. Toni Metsomäki Ilmajo 6. Verneri Friman Kotka
Pojat 13 v 45 kg (Tikkurilan Kopiopalvelu)
1. Eero Luoma Helsin 2. Roni Purolainen Nokia 3. Juho Mäki-Kuusela Kauhav 4. Johan Rahikainen Kotka 5. Emil Pärkkä Vaasa 6. Vili Ropponen Kurikk
Pojat 13 v 52 kg (Rakennuspalvelu Reijo Eskola)
1. Ville Halonen Helsin 2. Jesse Itkonen Joroin 3. Ville Pukkinen Rautjä 4. Otso Simani Helsin 5. Mikael Seppä Seinäj 6. Henry Majaniemi Kotka
Pojat 13 v 60 kg (OKP-Asennus Oy)
1. Antti Heinonen Hattul 2. Erkan Özyavuz Muhos 3. Joni Järvinen Kemi 4. Martti Holopainen Keminm 5. Juuso Halonen Leppäv 6. Atte Salo Helsin
Pojat 13 v 75 kg (Maanrakennuspalvelu M.Simola)
1. Ville Saastamoinen Nurmij 2. Mattias Viitanen Keminm

Pojat 16 v 40 kg (J&S Forsblom)
1. Mirko Asell Nokia 2. Miikka Majasaari Vähäky 3. Severi Kettunen Vantaa 4. Miki Niemelä Perho 5. Devid Leichner Vantaa 6. Jesse Haapaniemi Vaasa
Pojat 16 v 44 kg (SM-media)
1. Henri Selenius Järven 2. Mikko Lyttinen Vaasa 3. Arttu Kalliolevo Pori 4. Joel Toivonen Kotka 5. Eemeli Kuusitunturi Ruokol 6. Tero Halmesmäki Hyvink
Pojat 16 v 48 kg (Online Solutions)
1. Leo Salminen Kauhav 2. Antti Mäkinen Tuusul 3. Jerry Karppinen Helsin 4. Mikko Lahtinen Kouvol 5. Lauri Mähönen Sodank 6. Rasmus Kahlos Seinäj
Pojat 16 v 52 kg (J. Holopainen Oy)
1. Eero Sahlakoski Vantaa 2. Miika Heinonen Turku 3. Erno Halmesmäki Hyvink 4. Tuomas Kepponen Kouvol 5. Tenho Kokko Joensu 6. Juuso Latvala Ilmajo
Pojat 16 v 56 kg (Cantina Zapata)
1. Aber Amiri Espoo 2. Valtteri Varteva Espoo 3. Miro Mikkonen Lohja 4. Markus Jaakkola Hollol 5. Saku Seppänen Kouvol 6. Antti Hyvönen Helsin
Pojat 16 v 62 kg (K-Rauta Järvenpää)
1. Jerry Pitkänen Helsin 2. Antti Laukkanen Joensu 3. Mikko Jokinen Helsin 4. Oskari Lehtonen Karkki 5. Lari Halmesmäki Hyvink 6. Petteri Kukkola Haukip
Pojat 16 v 70 kg (Honka)
1. Arttu Koivulahti Ilmajo 2. Einari Ukkola Haukip 3. Verneri Värekoski Vantaa 4. Elias Kuosmanen Vantaa 5. Toni Glans Vantaa 6. Niklas Toivola Helsin
Pojat 16 v 85 kg (Nibe lämpöpumput)
1. Sebastian Huovinen Lahti 2. Severi Lehikoinen Lappee 3. Jere Kontkanen Vantaa 4. Joonas Vesanen Tamper 5. Eemeli Jokinen Tamper 6. Tino Erolahti Lohja

Pojat 20 v 52 kg (Varastomaali Oy)
1. Jani Pajukoski Oulu
2. Vesa Heikkilä Kouvol
Pojat 20 v 56 kg (OSTNOR)
1. Niku Saranpää Seinäj 2. Henri Kanervisto Turku 3. Juuso Latva-Kiskola Vaasa 4. Juho Huttunen Kiimin 5. Raul Leichner Vantaa
Pojat 20 v 60 kg (Tikkurilan Kopiopalvelu)
1. Arttu Wecksten Kotka 2. Teemu Reunamo Raisio
Pojat 20 v 65 kg (Pentisol)
1. Ville Halmela Karkki 2. Antti Härkänen Joensu 3. Aki Pölkki Ääneko 4. Jani Kettunen Joensu 5. Kaj Eklund Porvoo 6. Jouni Autio Kauhav
Pojat 20 v 70 kg (Sähköpalvelu Koskela)
1. Joonas Kyllönen Tamper 2. Jesse Salomäki Seinäj 3. Joonas Väänänen Joensu 4. Erno Lalli Raisio 5. Kare Molander Lohja 6. Niki Tanner Riihim
Pojat 20 v 75 kg (TakuuSähkö Oy)
1. Jussi Halonen Helsin 2. Jani Mannila Seinäj 3. Paiam Amiri Espoo 4. Eemeli Majamaa Isokyr 5. Jussi Niemi Oulu 6. Petri Stenberg Helsin
Pojat 20 v 90 kg (Puu Eskola)
1. Vili Lähteenmäki Tamper 2. Lauri Timonen Varkau 3. Janne Karjalainen Kempel 4. Joonas Pajunen Rauma 5. Niko Rinne Rauma 6. Joni Käkelä Pori

Tytöt 13 v 26 kg (Lasi-Lindberg Oy)
1. Josefiina Kettunen Vantaa 2. Valma Salomäki Alajär 3. Tuuli Ropponen Kurikk 4. Anni Hyrkkänen Lappee 5. Lotta Hurskainen Lahti 6. Viivi Voutilainen Muuram
Tytöt 13 v 30 kg (OSTNOR)
1. Pinja Liimatainen Jyväsk 2. Janette Lahtinen Hankas 3. Jaana Väli-Torala Ilmajo 4. Petra Hakkarainen Jyväsk 5. Annimaria Aho Alavus 6. Jessi Torjama Karkki
Tytöt 13 v 34 kg (Susannan Siivouspalvelu)
1. Ronja Luostarinen Tuusul 2. Mirella Lipasti Ilmajo 3. Maiju Siltala Kouvol
Tytöt 13 v 40 kg (Tikkurilan Kopiopalvelu)
1. Katarina Varteva Espoo 2. Manta Konttila Helsinki 3. Henna Tarkkanen Laihia 4. Vilma Seppänen Kouvol 5. Elisa Eskola Kemi
Tytöt 13 v 52 kg (ProTools)
1. Karita Kohtala Kouvol 2. Hanna Väli-Torala Ilmajo 3. Pauliina Ullakko Kemi 4. Heli Moliis Kajaan 5. Roosa Halonen Kotka

Tytöt 20 v 42 kg (Rakennuspalvelu M.Tuominen)
1. Solja Ala-Korpi Muuram 2. Miia Majasaari Vähäky 3. Henna Jänesaro Kemi
Tytöt 20 v 48 kg (Takuusähkö)
1. Jenna Hautala Seinäj 2. Emilia Uusi-Ranta Ilmajo 3. Jenna Hurskainen Lahti
Tytöt 20 v 56 kg (J. Holopainen Oy)
1. Johanna Hautala Seinäj 2. Alica Viitanen Keminm 3. Miia Korpela Ilmajo 4. Roosa Pakkala Kauhaj 5. Annika Valkonen Vantaa 6. Heidi Markus Haukip
Tytöt 20 v 67 kg (Rouvisen Putki & Poltin)
1. Sini Kuosmanen Lohja 2. Fatu Mowe Kerava

OP-TURNAUS ILMAJOKI 09.05.2009

Järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat
Painijoita 219, otteluita 383
Juniorit 20 v.
70 kg: 1) Mikko Teppo PeTo, 2) Arttu Anttonen IK, 3) Arttu Koivulahti IK, 4) Aki Pölkki ÄH, 5) Heikki Mäntylä AU.
74 kg: 1) Jesse Salomäki NJ , 2) Paiam Amiri HeTa, 3) Petri Stenberg HeTa, 4) Mika Ståhlström HI, 5) Tatu Utriainen HI.
84 kg: 1) Marko Kivimäki IK, 2) Veli-Karri Suominen VV, 3) Toni Laakso JPI, 4) Eemeli Majamaa IK, 5) Jani Mannila IK.

Pojat 17 v.
50 kg: 1) Ville Takala Virkiä, 2) Jerry Karppinen HeTa, 3) Sami Voutilainen HI, 4) Jaakko Laitinen SPM, 5) Jere Rauhala SPM.
58 kg: 1) Keijo Hietikko JaJa, 2) Juha Huttunen HaHe, 3) Tuomas Partanen HI.
62 kg: 1) Jerry Pitkänen HeTa, 2) Olli-Pekka Tuomi PPM, 3) Juha Mannila IK, 4) Niko Kähärä TaVo.
70 kg: 1) Einari Ukkola HaHe, 2) Jussi Talvitie IK, 3) Vesa Ilomäki TaVo, 4) Jussi Kotala Virkiä, 5) Jouni Autio AK.

Pojat 14 v.
32 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Mikko Peltokangas KvamPm, 3) Tuomas Fors NuJy, 4) Miro Svärd IK, 5) Ilmari Putula AU.
35 kg: 1) Niko Erkkola IK, 2) Valtteri Ojala MäVa, 3) Aleksi Kvist KI, 4) Miika Lähdesmäki IK, 5) Markus Ahtiainen PeTo.
37 kg: 1) David Leichner HeTa, 2) Markus Mannismäki NJ, 3) Matias Lipasti IK, 4) Joona Talvitie VaaTo, 5) Harri Nousiainen KaKa, 6) Jussi Seppälä HaHe.
40 kg: 1) Markus Ojala MäVa, 2) Toni Metsomäki IK, 3) Timi Utriainen HI, 4) Henri Alasaari SPM, 5) Oskari Lehto TeRi, 6) Matias Tyystälä KI.
43 kg: 1) Arttu Kalliolevo PPM, 2) Vili Ropponen IK, 3) Tuomo Autio AK, 4) Ossi Raudaskoski IK, 5) Olli Latvala IK, 6) Juuso Jokinen JPI.
47 kg: 1) Miika Kuru VäVi, 2) Emil Pärkkä VVV, 3) Juho Mäki-Kuusela Virkiä, 4) Arto Koskinen JaJa, 5) Janne Sorri JPI, 6) Riku Paukkunen PeTo.
53 kg: 1) Mikko Kukkurainen HeTa, 2) Kari Koskinen JaJa, 3) Juuso Latvala IK, 4) Marcus Kantola VVV, 5) Mikael Seppä SPM.
65 kg: 1) Jere Heino PPM, 2) Oskari Miilumäki AU, 3) Jarmo Hautala SPM, 4) Antti-Kustaa Jokilehto IK, 5) Joni Järvinen KI, 6) Joni Nousiainen KaKa, 7) Martti Holopainen KI.

Pojat 11 v.
27 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Santeri Korpela IK, 3) Tim Kainto KI, 4) Roope Miettunen KI.
31 kg: 1) Valtteri Uusi-Ranta IK, 2) Eero Ylinen AU, 3) Teemu Kujala IK, 4) Antti Väli-Torala IK, 5) Lauri Torvinen KI.
32 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Eemeli Kunttu RVM, 3) Eetu Saukkosaari YKV, 4) Samu Rajakangas VaaTo, 5) Santeri Latvala Virkiä, 6) Sakari Eskola KI.
35 kg: 1) Elias Tyystälä KI, 2) Robert Mäntyniemi KaKa, 3) Valtteri Loppi IK, 4) Jesse Salmi VVV, 5) Severi Saari HI.
38 kg: 1) Veli-Pekka Kellokangas KI, 2) Jere Pitkälä HI, 3) Artturi Miilumäki AU, 4) Antti Ketola Virkiä, 5) Aaro Mäki-Jouppila IK.
42 kg: 1) Henri Riikonen KI, 2) Eetu Keskinen TaVo, 3) Eemeli Nisula HaHe, 4) Rasmus Halttunen HeTa.
45 kg: 1) Jere Hyvärinen Virkiä, 2) Miska Mettälä TaVo, 3) Samu Vilenius HI, 4) Santeri Jussila IK.

Pojat 9 v.
26 kg: 1) Eetu Järvi SPM, 2) Kasper Rantamäki HeTa, 3) Roope Huhtala HI, 4) Jesse Mäenpää MäVa.
29 kg: 1) Miikka Alasaari SPM, 2) Joni Komppa YKV, 3) Vilho Yli-Hannuksela IK, 4) Emil Lehtimäki LaVe.
34 kg: 1) Riku Hoikka HeTa, 2) Otto Ketonen IK, 3) Risto Kähärä TaVo, 4) Joni Pahikainen HaHe.
Karhunpennut
22 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Santeri Kinnunen VVV, 3) Valtteri Helin JPI, 4) Nico Männikkö JaJa.
27 kg: 1) Nikolas Seppä SPM, 2) Jere Jokinen JPI, 3) Topias Saari HI, 4) Jere Koivukangas IK, 5) Jere Kinnunen VVV.
29 kg: 1) Henri Sorri JPI, 2) Matti Sotikoff Virkiä, 3) Erik Leikkari InTai, 4) Tuomas Jussila LaihLu, 5) Miska Leikkari InTai.
30 kg: 1) Mika Tarkkanen IK, 2) Tino Siipola LaihLu, 3) Jere Vähä-Karvia JaJa, 4) Olli Hiltunen HaHe, 5) Valtteri Harju Virkiä.
+41 kg: 1) Juho Pahikainen HaHe, 2) Atte Vuoristo HaHe, 3) Timo Keisala IK, 4) Jarkko Näykki Virkiä, 5) Akseli Mettalo IK, 6) Matti Vapola InTai, 7) Lauri Törmä PPM.

Nassikat, aloittelijoita
22 kg: 1) Aaro Kankaanpää IK, 2) Nestori Mannila YKV, 3) Jami Hakala KaKa, 4) Jussi Vapola InTai.
23 kg: 1) Patrik Matikainen SPM, 2) Joona Mustikkamaa SPM, 3) Ville Mäenpää MäVa.
25 kg: 1) Aku Latva-Hoppala IK, 2) Matias Lahtinen PPM, 3) Juho Kangas Virkiä, 4) Vilho Luoma Virkiä, 5) Micke Soini PPM.
27 kg: 1) Leevi Kaukiainen PPM, 2) Niilo Talvitie Virkiä, 3) Teemu Seppälä JaJa, 4) Juho Juupaluoma IK.
28 kg: 1) Elias Kivi VVV, 2) Jussi Autio SPM, 3) Arttu Hakala TeRi, 4) Jere Suojanen NJ, 5) Ville Nousiainen SPM, 6) Eliel Vainio HI, 7) Juuso Jokinen YKV.
29 kg: 1) Saku-Matti Hakomäki NJ, 2) Veikka Ankkuri JaJa, 3) Matias Yli-Talonen KaKa, 4) Henry Kivistö Virkiä, 5) Rasmus Takala MiMo, 6) Joonas Korkiakoski JaJa.
31 kg: 1) Juha Myllykangas KaKa, 2) Jazz Saarimaa NJ, 3) Riku Sten VVV, 4) Nicolas Hannes HeTa, 5) Leevi Mustikkamaa SPM.
36 kg: 1) Alex Lehtimäki LaVe, 2) Sakari Aukee HeTa, 3) Matti Keisala IK.
37 kg: 1) Nico Järvenpää VVV, 2) Juho Salonen PPM, 3) Teijo Raiskio YKV.

Tytöt
27 kg: 1) Johanna Forss VVV, 2) Valma Salomäki LaVe, 3) Tuuli Ropponen IK, 4) Taru Vainionpää HaHe.
31 kg: 1) Annimaria Aho AU, 2) Jaana Väli-Torala IK, 3) Mirella Lipasti IK.
37 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Emilia Haapoja IK, 3) Henna Tarkkanen IK.
43 kg: 1) Julia Haapoja IK, 2) Manta Konttila InTai.
54 kg: 1) Johanna Hautala SPM, 2) Emilia Uusi-Ranta IK, 3) Jenna Hautala SPM, 4) Miia Korpela IK, 5) Miia Pihlaja NJ, 6) Hanna Väli-Torala IK, 7) Jenni Ihanamäki KOO-VEE.

Aloittelijat tytöt
21 kg: 1) Riina Koivuniemi IK, 2) Amanda Haapoja IK, 3) Josefiina Turunen KaKa.
28 kg: 1) Elle Haapoja IK, 2) Laura Pihlaja NJ, 3) Rosa Hietikko SPM.
33 kg: 1) Sarianne Ahtiainen PeTo, 2) Emma Kujala YKV, 3) Heta Latvala IK.
39 kg: 1) Linda Paukkonen PeTo, 2) Serafia Mannila YKV.

FINLANDIA FREESTYLE CUP 2/4 TEUVA 03.05.2009 

Järjestäjä: Teuvan Rivakka

72 painijaa, otteluita 94
Miehet (+2 kg)
55 kg: 1) Fatos Durmishi TWM, 2) Saku Seppänen KoPa, 3) Juuso Latva-Kiskola VVV, 4) Veli Linnonsuo HPM, 5) Tuomas Kepponen KoPa, 5) Aarne Simani HPM.
60 kg: 1) Ronny Rännälä EsU, 2) Valtteri Varteva EsU, 3) Vili Sillanpää KoPa, 4) Juuso Nurminen EsU.
66 kg: 1) Omid Ashabi HPM, 2) Jonas Honkanen HPM, 3) Jukka Hyytiäinen ViVo, 4) Joonas Suksi HPM, 5) Jere Kunnas HPM.
74 kg: 1) Mohammad Ashem HyPK, 2) Mohammad Farhad Ehsan HyPK, 3) Santeri Varteva EsU, 4) Timo Rantanen KoPa.
84 kg: 1) Valtteri Sillanpää KoPa.

Pojat
29-32 kg: 1) Eetu Teräväinen HPM, 2) Eero Ihaksi Pilke.
35 kg: 1) Jimi Haapaniemi VaaTo, 2) Sakari Ritvasalo HPM, 3) Santtu Ruotsalainen HPM, 4) Roope Luostarinen JäVo, 5) Tomi Heikkilä KoPa, 5) Rami Syrjä SPM.
38 kg: 1) Joona Talvitie VaaTo, 2) Lauri Ruhanen JäVo, 3) Miika Kaivolainen HPM.
42 kg: 1) Miika Majasaari VäVi, 2) Joni Poutiainen HYPK, 3) Oskari Lehto TeRi.
46 kg: 1) Arttu Kalliolevo PPM, 2) Mikko Lyttinen VaaTo, 3) Eero Sillanpää KoPa, 4) Artturi Linna HPM.
50 kg: 1) Otso Simani HPM.

Tytöt
29-32 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK.
35 kg: 1) Emilia Haapoja IK, 2) Jaana Väli-Torala IK, 3) Sarianna Ahtiainen PeTo.
39 kg: 1) Solja Ala-Korpi MuurY, 2) Miia Majasaari VäVi, 3) Henna Tarkkanen IK.
44 kg: 1) Julia Haapoja IK, 2) Sanna Ritvasalo HPM, 3) Katariina Varteva EsU, 4) Manta Konttila InTai, 5) Mila Järvinen HPM, 5) Jenna Sihtola HPM.
50 kg: 1) Petra Olli LaVe, 2) MiaPihlaja NJ, 3) Emilia Uusi-Ranta IK, 4) Jenna Hurskainen LA, 5) Jenna Hautala SPM.
57 kg: 1) Johanna Hautala SPM, 2) Jenny Salmi VVV, 3) Saana Lehtinen VVV, 4) Hanna Väli-Torala IK.
65 kg: 1) Emma Ihaksi Pilke.
+65 kg: 1) Tiina Lahti LoVo, 2) Jonna Konivuori HPM, 3) Sonja Suomento TuTo, 4) Emma Ihaksi Pilke.

Seurapisteet
1) HPM 63 pist, 2) IK 34, 3) KoPa 25, 4) EsU 21, 5) VaaTo 17, 6) HyPk 16, 7) Pilke 14, 8) VVV 13, 9) VäVi 11, 10) SPM 10, 11) JäVo 8, 12) LaVe, LoVo, MuurY, PPM ja TWM 6, 17) NJ 5, 18) PeTo, TeRi, TuTo ja ViVo 4, 22) InTa ja LA 3.

POHJANMAA-LIIGA, KR.ROOM. PAINI PERÄ-SEINÄJOKI, 19.4.2009

B-SARJA, LOPPUTULOKSET
Pisteet
1. AU 8
2. IK 6
3. SPM 4
4. InhTa 2
5. VaaTo 0

Osallistujat: Erik. Miska, Manta, Topias, Juha ja Teemu

KESKI-SUOMEN OP-PAINIT VAAJAKOSKI 04.04.2009

Järjestäjä: Jyvässeudun Paini-Ässät ja Vaajakosken Kuohu

Pojat 17 vuotta:
88 kg: 1) Tatu Utriainen Heinolan Isku, 2) Topi Saastamoinen Sorsakosken Teräs.
82 kg: 1) Kalle Rämä Pilkanmaan Pilke, 2) Valtteri Sillanpää Kouvolan Painijat.
69 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Antti Laukkanen Joensuun Voimailukerho, 3) Timo Rantamäki Kouvolan Painijat, 4) Niklas Valkonen Sorsakosken Teräs, 5) Juha Fofonoff Kouvolan Painijat.
65 kg: 1) Vili Sillanpää Kouvolan Painijat, 2) Aleksi Kashko Vaajakosken Kuohu, 3) Jesse Arovaara Sorsakosken Teräs.
58 kg: 1) Toni Puukari Äänekosken Huima, 2) Tuomas Partanen Heinolan Isku, 3) Jari Tapola Myllykosken Kilpa-Veikot.
55 kg: 1) Toni Turunen Varkauden Tarmo, 2) Tenho Kokko Joensuun Voimailukerho, 3) Janne Kilpinen Lahden Ahkera, 4) Antti Astikainen Joensuun Voimailukerho, 5) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima, 6) Vesa Heikkilä Myllykosken Kilpa-Veikot.
50 kg: 1) Sami Voutilainen Heinolan Isku, 2) Tuomas Kepponen Kouvolan Painijat, 3) Topias Kiikkala Inhan Taimi.

Pojat 14 vuotta:
60 kg: 1) Joni Salminen Janakkalan Paini-Ilves, 2) Antti Heinonen Tampereen Voimailijat, 3) Joni Järvinen Kemin Into, 4) Heino Halko Simpeleen Vesa.
55 kg: 1) Saku Seppänen Kouvolan Painijat, 2) Juuso Halonen Sorsakosken Teräs, 3) Lauri Sihvola Myllykosken Kilpa-Veikot, 4) Joonas Tarvainen Vaajakosken Kuohu.
48 kg: 1) Jesse Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Ville Pukkinen Simpeleen Vesa, 3) Joni Luukkainen Äänekosken Huima.
42 kg: 1) Eero Sillanpää Kouvolan Painijat, 2) Rasmus Peltola Vaajakosken Kuohu, 3) Eemeli Kuusitunturi Simpeleen Vesa, 4) Timi Utriainen Heinolan Isku, 5) Nino Valkonen Sorsakosken Teräs.
39 kg: 1) Matias Tyystälä Kemin Into, 2) Markus Ojala Mäntän Valo.
35 kg: 1) Timi Hurskainen Lahden Ahkera, 2) Tomi Heikkilä Kouvolan Painijat, 3) Toni-Pekka Järvinen Varkauden Tarmo, 4) Verneri Roiha Äänekosken Huima.

Pojat 12 vuotta:
48 kg: 1) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu, 2) Janne Sorri Janakkalan Paini-Ilves.
44 kg: 1) Anssi Arovaara Sorsakosken Teräs, 2) Juuso Jokinen Janakkalan Paini-Ilves, 3) Juho Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät.
42 kg: 1) Juuso Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Samu Vilenius Heinolan Isku, 3) Antti Kärkkäinen Simpeleen Vesa.
40 kg: 1) Kalle Astikainen Joensuun Voimailukerho, 2) Henri Riikonen Kemin Into, 3) Miikka Hokkanen Kouvolan Painijat.
38 kg: 1) Samuel Lahtinen Vaajakosken Kuohu, 2) Joni Turunen Joensuun Voimailukerho, 3) Jarkko Iltanen Viialan Pyry, 4) Tommi Harinen Sorsakosken Teräs.
35 kg: 1) Elias Tyystälä Kemin Into, 2) Aleksi Kvist Kemin Into, 3) Miikka Soikko Kemin Into, 4) Cristian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät, 5) Juha Siitonen Simpeleen Vesa.
32 kg: 1) Ville Kuusitunturi Simpeleen Vesa, 2) Riku Kinnunen Äänekosken Huima, 3) Martti Kuha Simpeleen Vesa, 4) Tuomas Hirvonen Joensuun Voimailukerho, 5) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry.

Pojat 10 vuotta:
45 kg: 1) Joonas Kankkunen Varkauden Tarmo, 2) Joni Aivio Vaajakosken Kuohu.
35 kg: 1) Jere Pitkälä Heinolan Isku, 2) Olli Pukkinen Simpeleen Vesa, 3) Severi Saari Heinolan Isku, 4) Jaakko Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät.
32 kg: 1) Sakari Eskola Kemin Into, 2) Juho Broon Vaajakosken Kuohu.
28 kg: 1) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Kalle Starck Kuopion Kisa-Veikot, 3) Lauri Torvinen Kemin Into, 4) Misa Syväterä Janakkalan Paini-Ilves, 5) Eetu Astikainen Joensuun Voimailukerho, 6) Jyri Järvinen Vaajakosken Kuohu.
26 kg: 1) Roope Huhtala Heinolan Isku, 2) Joel Pakarinen Kuopion Kisa-Veikot, 3) Vertti Nihti KOO-VEE, Tampere.

Pojat 8 vuotta:
29 kg: 1) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 2) Henri Sorri Janakkalan Paini-Ilves, 3) Jimi Heinonen Jämsänkosken Jyry.
25 kg: 1) Jere Jokinen Janakkalan Paini-Ilves, 2) Topias Saari Heinolan Isku, 3) Eliel Vainio Heinolan Isku.
21 kg: 1) Valtteri Helin Janakkalan Paini-Ilves, 2) Aatu Hyvölä Lahden Ahkera

Tytöt:
54 kg: 1) Milja-Mari Syväterä Janakkalan Paini-Ilves, 2) Hanna Ullakko Kemin Into, 3) Suvi Petäjäsaari Myllykosken Kilpa-Veikot, 4) Salla Kinnunen Äänekosken Huima.
46 kg: 1) Jenna Hurskainen Lahden Ahkera, 2) Karita Kohtala Voikkaan Urheilu-Veikot, 3) Pauliina Ullakko Kemin Into.
42 kg: 1) Manta Konttila Inhan Taimi, 2) Henna Jänesaro Kemin Into.
36 kg: 1) Vilma Seppänen Kouvolan Painijat, 2) Emma Järvinen Varkauden Tarmo, 3) Petra Vanhanen Lahden Ahkera.
28 kg: 1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Janette Lahtinen Vaajakosken Kuohu.
25 kg: 1) Lotta Hurskainen Lahden Ahkera, 2) Carola Tapola Janakkalan Paini-Ilves, 3) Viivi Voutilainen Muuramen Yritys.

Aloittelijapojat:
50 kg: 1) Lari Mihailov Heinolan Isku, 2) Santeri Mertakorpi lahden Ahkera.
40 kg: 1) Oskari Sumkin Vaajakosken Kuohu, 2) Matti Vapola Inhan Taimi.
34 kg: 1) Saku Kotka Kemin Into, 2) Tomi Hietalahti Heinolan Isku, 3) Vili Viinikainen Vaajakosken Kuohu, 4) Veeti Pukkinen Simpeleen Vesa
31 kg: 1) Aatu Vento Simpeleen Vesa, 2) Otto Palm Heinolan Isku, 3) Aleksi Heilala Lahden Ahkera, 4) Juuso Myllymäki Muuramen Yritys, 5) Joona Kainulainen Inhan Taimi.
30 kg: 1) Toni Ukkonen Myllykosken Kilpa-Veikot, 2) Aleksi Koskimaa Heinolan Isku, 3) Eetu Koskimaa Heinolan Isku, 4) Miska Leikkari Inhan Taimi.
28 kg: 1) Arttu Toikkanen Lahden Ahkera, 2) Atte Palm Heinolan Isku, 3) Justus Rami Suolahden Urho, 4) Miikka Leppänen Suolahden Urho, 5) Vesa-Pekka Tasma Suolahden Urho.
26 kg: 1) Erik Leikkari Inhan Taimi, 2) Miko Elkala Lahden Ahkera, 3) Topi Leppänen Varkauden Tarmo.
25 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Jami Salonen Jämsänkosken Jyry, 3) Jesse Mäenpää Mäntan Valo, 4) Ville Ylilehto Heinolan Isku, 5) Ilari Nikulainen Simpeleen Vesa, 6) Niko Lipsonen Jämsänkosken Jyry.
23 kg: 1) Saku Huttunen Lahden Ahkera, 2) Severi Soininen Sorsakosken Teräs, 3) Ville Mäenpää Mäntän Valo, 4) Jaakko Ojala Varkauden Tarmo.
22 kg: 1) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Erkki Sohlman Muuramen Yritys, 3) Joni Pitkälä Heinolan Isku, 4) Jami Lahtinen Vaajakosken Kuohu, 5) Elias Hyytiäinen Äänekosken Huima, 6) Jasper Riihumäki Suolahden Urho.
18 kg: 1) Elmeri Hannukainen Äänekosken Huima, 2) Eero Nieminen Vaajakosken Kuohu, 3) Viljami Hämäläinen Varkauden Tarmo, 4) Erik Rosberg Heinolan Isku.
17 kg: 1) Rasmus Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Olli Järvinen Heinolan Isku, 3) Jussi Vapola Inhan Taimi, 4) Eero Helin Vaajakosken Kuohu.
14 kg: 1) Jimi Lahtinen Vaajakosken Kuohu.

Parhaat seurat:1) Vaajakosken Kuohu ja Heinolan Isku, 3) Kemin Into, 4) Lahden Ahkera, 5) Kouvolan Painijat, 6) Simpeleen Vesa.

Seuroja 25, otteluita 225, painijoita 168.

NIKKARIPAINIT JURVA 28.03.2009

Järjestäjä: Mietaan Molski
Painijoita 90

Pojat
25 kg: 1) Jere Siipola LaihLu, 2) Oskari Sillanpää MiMo, 3) Mikko Syrjälä MiMo.
28 kg: 1) Eero Ylinen AU, 2) Niko Niemi VäVi.
30 kg: 1) Teemu Kujala IK, 2) Joni Komppa YKV, 3) Jarkko Rantoja AU, 4) Santeri Korpela IK, 5) Mika Tarkkanen IK.
31 kg: 1) Samu Rajakangas VaaTo, 2) Valtteri Uusi-Ranta IK, 3) Miro Svärd IK, 4) Ilmari Putula AU, 5) Antti Väli-Torala IK.
34 kg: 1) Jere Haapamäki VäVi, 2) Jimi Haapaniemi VaaTo, 3) Markus Ahtiainen PeTo, 4) Valtteri Loppi IK, 5) Olli Peräaho MiMo.
37 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Matias Lipasti IK, 3) Artturi Miilumäki AU.
43 kg: 1) Mikko Lyttinen VaaTo, 2) Ossi Raudaskoski IK, 3) Oskari Lehto TeRi.
49 kg: 1) Ossi Kivipuro LaVi, 2) Konsta Mäenpää IK.
51 kg: 1) Urho Hietaniemi AU, 2) Jesse Mikkonen AU.
56 kg: 1) Mikael Lipasti IK, 2) Kristian Palssi LaihLu, 3) Tuomo Plukka VäVi.
76 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

Tytöt
28 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Tuuli Ropponen IK, 3) Emma Kujala YKV.
24 kg: 1) Iida Soinila TeRi.
32 kg: 1) Miranda Peltonen TeRi, 2) Annimaria Aho AU, 3) Jaana Väli-Torala IK, 4) Melinda Peltonen, TeRi, 5) Mirella Lipasti IK.
33 kg: 1) Linda Paukkunen PeTo, 2) Johanna Hannonen TeRi, 3) Sarianna Ahtiainen PeTo.
34 kg: 1) Juho Louko YKV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Jere Vähä-Karvia JaJa, 4) Tino Siipola LaihLu.
39 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Miia Majasaari VäVi, 3) Henna Tarkkanen IK.
55 kg: 1) Hanna Väli-Torala IK.

Aloittelijat
20 kg: 1) Jami Hakala KaKa, 2) Daniel Peltonen TeRi, 3) Jere Mäntyharju KaKa, 4) Jere Niemi MiMo, 5) Jussi Vapola InTai.
23 kg: 1) Willy Haapamäki VäVi, 2) Ville Niemi MiMo, 3) Ville Kälviäinen TeRi, 4) Aatu Mannila TeRi.
-24kg: 1) Aaro Kankaanpää IK, 2) Lauri Viitala IK, 3) Ville Rantala JaJa.
24 kg: 1) Santeri Kinnunen VVV, 2) Aku Latva-Hoppala IK, 3) Jere Aho TeRi, 4) Niko Männikkö JaJa.
27 kg: 1) Arttu Hakala TeRi, 2) Jere Kinnunen VVV, 3) Jere Koivukangas IK, 4) Heikki Rintaluoma MiMo.
28 kg: 1) Elias Kivi VVV, 2) Matias Yli-Talonen KaKa, 3) Teemu Seppälä JaJa.
30 kg: 1) Juha Myllykangas KaKa, 2) Arttu Lähde VVV, 3) Saku-Matti Hakomäki NJ.
30 kg: 1) Joni Mäntyharju KaKa.
32 kg: 1) Tuomo Palomäki KaKa, 2) Jere Keskinen VaaTo, 3) Rasmus Takala MiMo, 4) Tomi Kriikkula MiMo.
38 kg: 1) Matti Keisala IK.
+40 kg: 1) Eemeli Pikkusaari LaihLu, 2) Santeri Tolonen LaihLu, 3) Matti Vapola InTai.
+48 kg: 1) Kristian Rintaluoma MiMo.

POHJANMAA CUP SEINÄJOKI, 14.03.2009

Järjestäjä: Seinäjoen Paini-Miehet
Ottelijoita 154, seuroja 20, otteluita 206

K- ja J-lisenssipainijat:
32 kg: 1) Mikko Peltokangas KvaPM, 2) Tuomas Fors SPM, 3) Jarkko Syrjälä MiMo, 4) Antti Peltola LaVe.
34 kg: 1) Tuomo Autio AK, 2) Jussi Mehtälä ViVo.
47 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Roope Kahlos SPM, 3) Miika Kuru VäVi, 4) Arto Koskinen JaJa, 5) Niko Suominen ViVo, 6) Topias Kiikkala InTai.
51 kg: 1) Ville Takala LaVi, 2) Sampo Pasanen SPM, 3) Mikael Seppä SPM, 4) Markus Kantola VVV, 5) Juuso Latvala IK.
56 kg: 1) Kari Koskinen JaJa, 2) Mikael Lipasti IK.
60 kg: 1) Jarmo Hautala SPM, 2) Keijo Hietikko Jaja, 3) Henri Ämmälä SPM.
65 kg: 1) Nico Niemelä PeKi, 2) Jussi Kotala LaVi, 3) Juho Kuoppala SPM, 4) Jouni Autio AK.
77 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

B-lisenssipainijat:
26 kg: 1) Niko Niemi VäVi, 2) Arttu Hakala TeRi.
27 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Jami Niemelä PeKi, 3) Jarno Haapanen SPM, 4) Jussi Autio SPM, 5) Viljami Ojala ViVo.
28 kg: 1) Eero Ylinen AU, 2) Mika Tarkkanen IK, 3) Werneri Pudas ViVo, 4) Onni Alakojola SPM, 5) Saku-Matti Hakomäki NJ.
29 kg: 1) Miikka Alasaari SPM, 2) Joni Komppa YKV, 3) Erno Puska LaihLu, 4) Arttu Lähde VVV.
31 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Eetu Saukkosaari YKV, 4) Joona Härö ViVo, 5) Ilmari Putula AU, 6) Waltteri Ojala ViVo.
32 kg: 1) Jazz Saarimaa NJ, 2) Joona Alamikkelä ViVo, 3) Riku Sten VVV.
34 kg: 1) Aleksanteri Sutinen YKV, 2) Juho Alakojola SPM, 3) Tino Siipola LaihLu.
35 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Ossi Nikula ViVo.
37 kg: 1) Sasu Puska NJ, 2) Artturi Miilumäki AU, 3) Antti Ketola LaVi, 4) Miika Lähdesmäki IK, 5) Sami Hussein LaihLu.
38 kg: 1) Markus Mannismäki NJ, 2) Matias Lipasti IK, 3) Rasmus Pakkala KaKa, 4) Jimi Hirvimäki YKV, 5) Waltteri Pudas ViVo, 6) Nico Järvenpää VVV.
42 kg: 1) Henri Alasaari SPM, 2) Olli Latvala IK, 3) Henri Kortesoja LaVi, 4) Oskari Lehto TeRi.
43 kg: 1) Jarkko Näykki LaVi, 2) Aatu Kiikka YKV.
47 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 2) Jere Hyvärinen LaVi, 3) Kristian Rintaluoma MiMo.
50 kg: 1) Ossi Kivipuro LaVi, 2) Arttu Hakala YKV, 3) Timo Keisala IK, 4) Urho Hietaniemi AU, 5) Jesse Mikkonen AU.
58 kg: 1) Joni Nousiainen KaKa, 2) Tuomo Plukka VäVi.

Aloittelijat:
19 kg: 1) Juho Kitinoja ViVo, 2) Markus Matikainen ViVo, 3) Jussi Vapola InTai.
21 kg: 1) Patrik Matikainen SPM, 2) Anssi Mehtälä ViVo, 3) Daniel Peltonen TeRi, 4) Paavo Taittonen VäVi.
22 kg: 1) Otto Louko YKV, 2) Jani Mäkinen YKV, 3) Ossi Mehtälä ViVo.
23 kg: 1) Antti Manni SPM, 2) Joona Hirvimäki YKV, 3) Aaro Kankaanpää IK, 4) Samo Meritähti SPM, 5) Willy Haapamäki VäVi, 6) Eetu Heikkala ViVo.
24 kg: 1) Otto Sarvela SPM, 2) Lassi Mukkala SPM, 3) Konsta Uotila YKV, 4) Juho Kangas LaVi, 5) Ville Kälviäinen TeRi.
26 kg: 1) Jere Siipola LaihLu, 2) Joona Vuoti ViVo, 3) Aapo Pasanen SPM, 4) Vilho Luoma LaVi, 5) Tomi Loukola YKV, 6) Heikki Rintaluoma MiMo, 7) Aapeli Yliaho SPM, 8) Nestori Mannila YKV.
27 kg: 1) Nicolas Seppä SPM, 2) Erik Leikkari InTai, 3) Jere Suojanen NJ, 4) Emil Lehtimäki LaVe.
28 kg: 1) Elias Kivi VVV, 2) Aleksi Kiikka YKV, 3) Ville Nousiainen SPM, 4) Niilo Talvitie LaVi.
29 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 2) Rami Kankaanpää IK, 3) Rasmus Takala MiMo, 4) Miska Leikkari InTai, 5) Matti Sotikoff LaVi, 6) Eetu Paananen ViVo.
31 kg: 1) Eemil Yliaho SPM, 2) Henry Kivistö LaVi, 3) Joona Kainulainen InTai.
40 kg: 1) Matti Keisala IK, 2) Roni Haapa-Aho SPM, 3) Matti Vapola InTai.

Tytöt (vapaapaini):
26 kg: 1) Laura Pihlaja NJ, 2) Salla Nikula ViVo.
28 kg: 1) Rosa Hietikko SPM, 2) Priska Hakala YKV, 3) Mariel Peltonen TeRi, 4) Henni Hietanen ViVo.
30 kg: 1) Miranda Peltonen TeRi, 2) Annimaria Aho AU, 3) Melinda Peltonen TeRi, 4) Emma Heikkala ViVo.
31 kg: 1) Jenna Kiikeri YKV, 2) Emma Kujala YKV.
32 kg: 1) Emma Nikula ViVo, 2) Jenna Kiviaho InTai.
33 kg: 1) Mirella Lipasti IK, 2) Anna Peltola LaVe.
36 kg: 1) Lotta Paananen ViVo, 2) Sarianna Ahtiainen PeTo.
57 kg: 1) Heidi Kiikka YKV, 2) Serafia Mannila YKV.

Seurapisteet:
1) SPM Seinäjoen Painimiehet 117, 2) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 82, 3) ViVo Vieskan Voima 78, 4) LaVi Lapuan Virkiä 58, 5) IK Ilmajoen Kisailijat 56, 6) AU Alavuden Urheilijat 35, 7) NJ Nurmon Jymy 30, 8) TeRi Teuvan Rivakka 28, 9) InTai Inhan Taimi 26, 10) LaihLu Laihian Luja 22, 11) VäVi Vähänkyrön Viesti 20, 12) PeKi Perhon Kiri 17, 13) VVV Vaasan Voima-Veikot 17, 14) LaVe Lappajärven Veikot 16, 15) JaJa Jalasjärven Jalas 14, 16) MiMo Mietaan Molski 13, 17) PeTo Peräseinäjoen Toive 11, 18) KaKa Kauhajoen Karhu 10, 19) AK Alahärmän Kisa 9, 20) KvaPM Kauhavan Painimiehet 6, 21) VaaTo Vaasan Toverit 5.

PAININ IKÄKAUSIKILPAILUT TAMPERE 07.03.2009

Järjestäjä: Tampereen Voimailijat
Tytöt
21 kg: 1) Aliisa Tuomi, ViPy 2) Sani Syväterä, JPI 3) Enni Lauttanen, JPI
25 kg: 1) Lotta Hurskainen, LA 2) Carola Tapola, JPI 3) Jonna Lautanen, JPI
27 kg: 1) Pinja Liimatainen, MuurY 2) Petra Hakkarainen, MuurY 3) Janika Hartikainen, ViPy
33 kg: 1) Jaana Väli-Torala, IK 2) Janna Jokinen, JPI 3) Sini Haapamäki, JPI
48 kg: 1) Jenna Hurskainen, LA 2) Linda Hyvölä, LA
53 kg: 1) Annina Valkonen, Vasa 2) Annika Valkonen, Vasa 3) Ida Lampinen, TaPS

Pojat 8 v. Aloittelijat
22 kg: 1) Juho Lamberg, VaaKu 2) Jere Maanoja, TaVo 3) Joni Pitkälä, HI
26 kg: 1) Rasmus Liimatainen, TuTo 2)Joona Saarinen, HI 3) Akseli Sivula, KOOVEE
30 kg: 1) Jarkko Rantoja, AU 2) Juha Tarvainen, VaaKu 3) Valtteri Sivula, KOOVEE
Pojat 10 v.
26 kg: 1) Erik Leikkari, Intai 2) Roope Huhtala, HI 3) Julius Tiihonen, JäJy
28 kg: 1) Niko Lamberg, VaaKu 2) Viljami Liimatainen, TuTo 3) Joel Piiroinen, TaVo
29 kg: 1) Joonas Mört, TWM 2) Markus Repo, RV 3) Sami Arrasvuori, KOOVEE
32 kg: 1) Vili Huovinen, ViPy 2) Väinö Vuori, KOOVEE 3) Mikael Almen, HVM
34 kg: 1) Tino Katto, KOOVEE 2) Matias Nieminen, AuPs 3) Niko Karinkanta TaPs
35 kg: 1) Jere Pitkälä, HI 2) Severi Saari, HI 3) Olli Leppänen, ÄH
39 kg: 1) Eetu Keskinen, TaVo 2) Casper Väliahdet, Haka 3) Tatu Alari, TuTo
42 kg: 1) Juho Kiukkonen, LA 2) Otso Vessari, TaVo 3) Jarkko Näykki, LaVi
45 kg: 1) Rasmus Ruotsalainen, KirKu 2) Ville Salo, TaVo 3) Eemi Kotamäki, TaVo

Pojat 12 v.
30 kg: 1) Riku Kinnunen, ÄH 2) Mattias Poutanen, MynTo 3) Eemeli Kunttu, RVM
33 kg: 1) Jimi Haapaniemi, VaaTo 2) Mikko Peltokangas, KP 3) Markus Kallio, TVM
36 kg: 1) Miika lähdesmäki, IK 2) Antti Ketola, LaVi 3) Arttu Siukonen, TaVo
40 kg: 1) Markus Mannismäki, NJ 2) Toni Metsomäki, IK 3) Jarkko Iltanen, ViPy
42 kg: 1) Miska Mettälä, TaVo 2) Tomi Rinne, RV 3) Samu Vilenius, HI
45 kg: 1) Eero Lehtinen, KäU 2) Akseli Luostarinen, HaKa 3) Juuso Jokinen, JPI
50 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela, LaVi 2) Iiro Piippo, VaaKu 3) Ossi Kivipuro, LaVi
Pojat 14 v.
35 kg: 1) Timi Hurskainen, LA 2) Valtteri Ojala, MäVa 3) Kasperi Lehtonen, KoVe
38 kg: 1) Vili Manninen, KoVe 2) Sakke Purolainen, KOOVEE 3) Teemu Timonen, JäVo
43 kg: 1) Tero Halmesmäki, HyPK 2) Arttu Kalliolevo, PPM 3) Jani Virtanen, JPI
47 kg: 1) Juho Luukkainen, ÄH 2) Petteri Huovinen, ViiPy 3) Eetu Hyvölä, LA
58 kg: 1) Joni Salminen, JPI 2) Joonas Tarvainen, VaaKu 3) Antti Heinonen, TaVo
64 kg: 1) Justus Nurminen, KOOVEE 2) Tommi Leppänen, JäJy 3) Arttu Koskinen, RVM
Pojat 17 v.
44 kg: 1) Mikko Lyttinen, VaaTo 2) Joonas Ylitolva, AuPS 3) Roni Purolainen, KOOVEE
52 kg: 1) Niko Virtanen, NoPy 2) Erno Halmesmäki, HyPK 3) Eero Sahlakoski, KoVe
56 kg: 1) Tuomas Partanen, HI 2) Markus Jaakkola, LA 3) Toni Puukari, ÄH
61 kg: 1) Joona Larmila, KOOVEE 2) Niko Kähärä, TaVo 3) Ossi Huhtinen, NuVo
65 kg: 1) Akseli Tarino, KoVe 2) Mikko Jokinen, Haka 3) Lari Halmesmäki, HyPK
68 kg: 1) Niklas Toivola, VV 2) Janne Veikkola, HäPS 3) Henri Ilola, TaVo
Pojat 20 v.
75 kg: 1) Ville Kokkonen, TaVo 2) Aki Pölkki, ÄH 3) Joonas Vesanen, TaVo
84 kg: 1) Nikke Lahtinen, TaVo 2) Joni Käkelä, PPM 3) Niko Rinne, RV
88 kg: 1) Vili Lähteenmäki, TaVo 2) Toni Laakso, JPI 3) Joonas Pajunen, RV

Osallistujia 174, otteluita 253

AVOIMET KR.ROOM. KV. TAISTO KANGASNIEMEN XI MUISTOKILPAILUT TAMPERE 21.02.2009

Järjestäjä: Tampereen Painiseura
Naiset
53 kg: 1) Jenni Ihanamäki KOO-VEE, 2) Iida Lampinen TaPs, 3) Jenna Torjama KarkU
70 kg: 1) Iina Salminen KarkU, 2) Milja-Mari Syväterä JPI

Alle 20 v.
58 kg: 1) Harry Grönholm YTK, 2) Joona Larmila KOO-VEE, 3) Henri Kanervisto TuTo
67 kg: 1) Tapio Helminen YTK, 2) Aki Pölkki ÄH
82 kg: 1) Toni Laakso JPI
Alle 17 v.
46 kg: 1) Mikko Lyttinen VaaTo, 2) Niko Ylä-Outinen VaKP, 3) Jan Nieminen RV, 4) Topias Kiikkala InTai
53 kg: 1) Miika Heinonen TWM, 2) Lauri Eklund KarkU, 3) Jonne Juusti TuTo, 4) Ville Lehtonen TWM, 5) Tino Svart ViiPy
56 kg: 1) Toni Puukari ÄH, 2) Aapeli Jokinen TaPs, 3) Pasi Karjalahti ÄH
64 kg: 1) Jarkko Peltola JPI, 2) Niko Kähärä TaVo, 3) Mikko Jokinen Haka, 4) Teemu Laaksonen JäJy
79 kg: 1) Kosti Kerve YTK, 2) Sebastian Huovinen Haka, 3) Jussi Kotala LaVi, 4) Joonas Vesanen TaVo
88 kg: 1) Niko Rinne RV
Alle14 v.
39 kg: 1) Sakke Purolainen KOO-VEE, 2) Jan Järvilahti NoPy, 3) Pyry Koljander JäJy, 4) Jesse Haapaniemi VaaTo
42 kg: 1) Arttu Kalliolevo PPM, 2) Jani Virtanen JPI, 3) Eetu Jääskeläinen KirkU, 4) Juho Mäkelälammi NoPy
44 kg: 1) Toni Leppioja KoVe, 2) Petteri Huovinen ViiPy, 3) Roni Purolainen KOO-VEE, 4) Simo Nurminen JPI, 5) Samuli Salopuro ViiPy
51 kg: 1) Niko Virtanen NoPy, 2) Eero Sahlakoski KoVe, 3) Jone Nieminen RV, 4) Tuomas Vesanen TaVo
60 kg: 1) Joni Salminen JPI, 2) Antti Heinonen TaVo
68 kg: 1) Elias Kuosmanen KoVe, 2) Tommi Leppänen JäJy, 3) Sammy Lindberg InTai
77 kg: 1) Eetu Peltoniemi TaPs, 2) Oskari Miilumäki AU
Alle 12 v.
30 kg: 1) Mattias Poutanen MynTo, 2) Jimi Torjama KarkU
32 kg: 1) Markus Kallio TWM, 2) Eemeli Kunttu RVM, 3) Samu Rajakangas VaaTo, 4) Ilari Keränen KarkU
34 kg: 1) Simo Huovinen ViiPy, 2) Jimi Haapaniemi VaaTo, 3) Petri Romppanen TaVo, 4) Markus Ahtiainen PeTo, 5) Tuomas Fors SPM
37 kg: 1) Toni Ojala KoVe, 2) Valtteri Ojala MäVa, 3) Jyri Rajaniemi KarkU, 4) Ville Tuomi ViiPy, 5) Tuomo Ikävalko LoVo
40 kg: 1) Markus Ojala MäVa, 2) Toni Metsomäki IK, 3) Jimi Gustafsson KarkU, 4) Artturi Miilumäki AU
43 kg: 1) Henri Alasaari SPM, 2) Juuso Jokinen JPI, 3) Tomi Rinne RV, 4) Viljami Vuori KOO-VEE
48 kg: 1) Sasu Hopeavirta KarkU, 2) Arttu Hakala YKV, 3) Leevi Ranta JPI
56 kg: 1) Leo Flinkman PoWe
73 kg: 1) Topi Hattukangas PoWe
Alle 10 v.
27 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Misa Syväterä JPI, 3) Joel Piiroinen TaVo, 4) Valtteri Vesanen TaVo
29 kg: 1) Joonas Mört TWM, 2) Matias Lentämäki YTK, 3) Joni Komppa YKV, 4) Vili Huovinen ViiPy
31 kg: 1) Miikka Alasaari SPM, 2) Petteri Salmi MynTo, 3) Jesse Nieminen RV, 4) Aapo Takalo LoVo, 5) Aleksi Palomäki AU
34 kg: 1) Aleksanteri Sutinen YKV, 2) Tino Siipola LaihLu, 3) Väinö Vuori KOO-VEE, 4) Mikael Almen HVm, 5) Onni Majuri HVm
39 kg: 1) Sampsa Kotamäki KarkU, 2) Eetu Keskinen TaVo, 3) Aaro Savonsalmi KirkU
50 kg: 1) Ville Salo TaVo, 2) Rasmus Ruotsalainen KirkU, 3) Jesse Mikkonen AU, 4) Urho Hietaniemi AU
64 kg: 1) Miros Orimus ViiPy, 2) Jere Huovinen KarkU
Tytöt 6 v.
22 kg: 1) Aliisa Tuomi ViiPy, 2) Enni Lauttanen JPI, 3) Sanni Syväterä JPI
Tytöt 9 v.
25 kg: 1) Oona Huovinen KarkU, 2) Carola Tapola JPI, 3) Viivi Voutilainen MuurY, 4) Johanna Lauttanen JPI
Tytöt 10 v
28 kg: 1) Pinja Liimatainen MuurY, 2) Petra Hakkarainen MuurY, 3) Jessi Torjama KarkU, 4) Janika Hartikainen ViiPy, 5) Tuuli Jääskeläinen TaPs
33 kg: 1) Sarianna Ahtiainen PeTo, 2) Sini Haapamäki JPI, 3) Julia Lindroos JPI
Tytöt 13 v.
38 kg: 1) Solja Ala-Korpi MuurY
Aloittelijat 7 v.
22 kg: 1) Niko Kinnunen JPI, 2) Tuomas Pynnönen ViiPy, 3) Ville Mäenpää MäVa,4) Jasper Riihimäki SuolU
25 kg: 1) Akseli Sivula KOO-VEE, 2) Jami Salonen JäJy, 3) Rainer Nyman TaPs
29 kg: 1) Jere Hongisto LoVo, 2) Miska Leikkari InTai, 3) Justus Rami SuolU
Aloittelijat 8 v.
20 kg: 1) Vico Salminen KarkU, 2) Ilmari Jokinen SuolU, 3) Juuso Kankainen SuolU
25 kg: 1) Jere Jokinen JPI, 2) Jere Siipola LaihLu, 3) Jesse Mäenpää MäVa, 4) Miro Salminen KarkU
28 kg: 1) Jere Suojanen NJ, 2) Aapo Skaffari VaKP, 3) Niko Andersson KarkU, 4) Marko Karppinen ViiPy
Aloittelijat 9 v.
28 kg: 1) Vilho Laukkarinen JyPÄ, 2) Erik Leikkari InTai, 3) Harri Mamia TaPs, 4) Miko Tynys KOO-VEE
Aloittelijat 10 v.
34 kg: 1) Matias Nieminen AuPs, 2) Valtteri Sivula KOO-VEE, 3) Niko Karinkanta TaPs
Aloittelijat 11 v.
30 kg: 1) Elmer Mattila KOO-VEE, 2) Miro Pekkonen VaKP, 3) Luukas Vuorinen KOO-VEE, 
4) Konsta Keränen VaKP
38 kg: 1) Niki Raiskio KOO-VEE, 2) Leevi Vuorinen KOO-VEE, 3) Christian Nieminen JyPÄ, 
4) Artturi Mamia TaPs
44 kg: 1) Eemil Tuomilehto HäPs, 2) Saku Koskinen HäPs, 3) Aku Pekkonen VaKP
Aloittelijat 12 v.
49 kg: 1) Touko Lahti MuurY
Aloittelijat
67 kg: 1) Johannes Kivelä MäVa, 2) Arttu Saarela VaKP

249 ottelua, 184 painijaa

MANNIN MATSIT JA LÄNSI-SUOMEN ALUEMESTARUUSKILPAILUT PERÄSEINÄJOKI 31.01.2009

Järjestäjä: Peräseinäjoen Toive

Mannin matsit

Painijoita 16, otteluita 16, seuroja 10

55 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Kari Koskinen JalJa.
60 kg: 1) Niku Saranpää SPM, 2) Keijo Hietikko JalJa.
66 kg: 1) Jarmo Hyytiäinen ViVo, 2) Arttu Anttonen IK, 3) Heikki Mäntylä AU, 4) Jesse Salomäki NJ.
74 kg: 1) Joni Tuulensuu Virkiä, 2) Mikko Teppo PeTo, 3) Arttu Koivulahti IK, 4) Juho Teppo PeTo.
96 kg: 1) Marko Kivimäki IK, 2) Imad Amirkhani VaaTo.
120 kg: 1) Oskari Riihioja PeTo, 2) Samppa Rintahoiska LaihLu.

Seurapisteet:
1) Ilmajoen Kisailijat 15, 2) Peräseinäjoen Toive 14, 3) Jalasjärven Jalas 10, 4) Vieskan Voima 6, 5) Lapuan Virkiä 6, 6) Alahärmän Kisa 6, 7) Seinäjoen Painimiehet 6, 8) Laihian Luja 5, 9) Alavuden Urheilijat 4, 10) Nurmon Jymy 3.

Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut

Painijoita 106, otteluita 147, seuroja 18

Pojat 18 v.
29 kg: 1) Valtteri Uusi-Ranta IK, 2) Miikka Alasaari SPM, 3) Teemu Kujala IK, 4) Vilho Yli-Hannuksela IK, 5) Joni Komppa YKV, 6) Eero Ylinen AU.
32 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Mikko Peltokangas KvaPM, 3) Jimi Haapaniemi VaaTo, 4) Markus Ahtiainen PeTo, 5) Akseli Yli-Hannuksela IK, 6) Antti Peltola LaVe.
35 kg: 1) Sasu Puska NJ, 2) Jere Haapamäki VäVi, 3) Niko Erkkola IK, 4) Robert Mäntyniemi KaKa, 5) Valtteri Loppi IK.
38 kg: 1) Miikka Majasaari VäVi, 2) Miki Niemelä PeKi, 3) Toni Metsomäki IK, 4) Joona Talvitie VaaTo, 5) Rasmus Pakkala KaKa, 6) Artturi Miilumäki AU.
42 kg: 1) Mikko Lyttinen VaaTo, 2) Jesse Haapaniemi VaaTo, 3) Valtteri Jussila IK, 4) Olli Latvala IK, 5) Henri Alasaari SPM, 6) Sami Pihlaja NJ.
46 kg: 1) Jaakko Laitinen SPM, 2) Vili Ropponen IK, 3) Lauri Louhula PeKi, 4) Ossi Raudaskoski IK, 5) Jere Hyvärinen Virkiä, 6) Topias Kiikkala InTai.
50 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Jere Rauhala SPM, 3) Juuso Latvala IK, 4) Ossi Kivipuro Virkiä.
54 kg: 1) Ville Takala Virkiä, 2) Kari Koskinen JalJa.
63 kg: 1) Nico Niemelä PeKi, 2) Keijo Hietikko JalJa, 3) Juha Mannila IK, 4) Jouni Autio AK, 5) Jarmo Hautala SPM.
76 kg: 1) Arttu Koivulahti IK, 2) Jussi Kotala Virkiä, 3) Oskari Miilumäki AU.

Aloittelijat:
20 kg: 1) Joona Mustikkamaa SPM, 2) Jussi Vapola InTai.
23 kg: 1) Antti Manni SPM, 2) Willy Haapamäki VäVi, 3) Niko Männikkö JalJa.
25 kg: 1) Arttu Hakala TeRi, 2) Aapo Pasanen SPM, 3) Juho Kangas Virkiä, 4) Saku Saranpää SPM.
26 kg: 1) Jussi Autio SPM, 2) Emil Lehtimäki LaVe, 3) Aapeli Yliaho SPM.
27 kg: 1) Erik Leikkari InTai, 2) Ville Nousiainen SPM, 3) Jere Suojanen NJ, 4) Niilo Talvitie Virkiä.
28 kg: 1) Saku-Matti Hakomäki NJ, 2) Miska Leikkari InTai, 3) Petteri Koivumäki PeTo.
33 kg: 1) Emil Yliaho SPM, 2) Leevi Mustikkamaa SPM, 3) Joni Manerus SPM.
34 kg: 1) Saidow Jallow SPM, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Toni Rantanen PeTo.
40 kg: 1) Nico Järvenpää VVV, 2) Matti Vapola InTai, 3) Roni Haapa-Aho SPM.
50 kg: 1) Urho Hietaniemi AU.

Tytöt 20 v. vapaapaini:
27 kg: 1) Johanna Forss VVV, 2) Laura Pihlaja NJ, 3) Tuuli Ropponen IK, 4) Rosa Hietikko SPM.
32 kg: 1) Annimaria Aho AU, 2) Jaana Väli-Torala IK, 3) Sarianna Ahtiainen PeTo, 4) Jonna Hannonen TeRi.
40 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Miia Majasaari VäVi, 3) Manta Konttila InTai, 4) Henna Tarkkanen IK.
50 kg: 1) Jenna Hautala SPM, 2) Erika Uitto TeRi, 3) Hanna Väli-Torala IK.
57 kg: 1) Johanna Hautala SPM, 2) Roosa Pakkala KaKa, 3) Erika Koivumäki PeTo.

Seurapisteet:
1) Seinäjoen Painimiehet 101, 2) Ilmajoen Kisailijat 76, 3) Inhan Taimi 26, 4) Lapuan Virkiä 23, 5) Nurmon Jymy 22, 6) Vähänkyrön Viesti 21, 7) Peräseinäjoen Toive 19, 8) Vaasan Toverit 18, 9) Alavuden Urheilijat 18, 10) Perhon Kiri 15, 11) Jalasjärven Jalas 14, 12) Teuvan Rivakka 14, 13) Vaasan Voima-Veikot 12, 14) Lappajärven Veikot 11, 15) Kauhajoen Karhu 10, 16) Alahärmän Kisa 9, 17) Kauhavan Painimiehet 5, 18) Ylistaron Kilpa-Veljet 2.

AV. TUL:N JUNIOREIDEN MESTARUUSKILPAILUT, KR ÄÄNEKOSKI 24.01.2009 

Järjestäjä: Äänekosken Huima
96 kg: 1) Santeri Repo Simpeleen Vesa.
84 kg: 1) Marko Kivimäki Ilmajoen Kisailijat, 2) Jani Mannila Ilmajoen Kisailijat, 3) Henri Palomäki Alavuden Urheilijat, 4) Jussi Niemi Oulun Pyrintö, 5) Eemeli Majamaa Ilmajoen Kisailijat, 6) Janne Karjalainen Oulun Pyrintö.
66 kg: 1) Jesse Salomäki Nurmon Jymy, 2) Jussi Talvitie Ilmajoen Kisailijat, 3) Juho Muurinen Popinniemen Isku, 4) Arttu Wecksten Popinniemen Isku, 5) Aksu Pessala Kotkan Painimiehet.
60 kg: 1) Lari Hirvi Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Pietu Lippo Kotkan Voima-Veikot, 3) Jani Vilhola Power Twisters Imatra, 4) Olli-Pekka Tuumi Porin Paini-Miehet, 5) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 6) Juha Mannila Ilmajoen Kisailijat.
55 kg: 1) Joona-Kim Viiala Kotkan Painimiehet, 2) Karwan Ahmadi Vaasan Toverit, 3) Sami Himanen Kotkan Painimiehet, 4) Henri Kanervisto Turun Toverit, 5) Ismo Saastamoinen Simpeleen Vesa, 6) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima.
50 kg: 1) Jani Pajukoski Oulun Pyrintö, 2) Mikko Piilola Kotkan Painimiehet, 3) Jonne Juusti Turun Toverit.
46 kg: 1) Henri Selenius Ylä-Tikkurilan Kipinä, 2) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Petteri Huovinen Viialan Pyry, 4) Topias Kiikkala Inhan Taimi, 5) Joni Luukkainen Äänekosken Huima.
43 kg: 1) Mikko Lyttinen Vaasan Toverit, 2) Niko Ylä-Outinen Valkeakosken Koskenpojat, 3) Joonas Ylitolva Auranmaan Painiseura, 4) Ville Pukkinen Simpeleen Vesa, 5) Arttu Kalliolevo Porin Paini-Miehet, 6) Juho Suutarinen Turun Toverit.

Kilpailuiden paras painija Joona-Kim Viiala Kotkan Painimiehet

TUL:n Tuki ry:n Lari Hirvi Lappeenrannan Työväen Urheilijat

Seuroja 20, painijoita 38, otteluita 55.

1) Ilmajoen Kisailijat 19 pist., 2) Kotkan Painimiehet 17, 3) Vaasan Toverit 11, 4) Simpeleen Vesa 11, 5) Oulun Pyrintö 10, 6) Turun Toverit 8, 7) Popinniemen Isku 7, 8) Nurmon Jymy 6, 9) Lappeenrannan Työväen Urheilijat 6, 10)Ylä-Tikkurilan Kipinä 6, 11) Kotkan Voima-Veikot 5, 12) Porin Paini-Miehet 5, 13) Äänekosken Huima 5, 14) Vaajakosken Kuohu 5, 15) Valkeakosken Koskenpojat 5, 16) Alavuden Urheilijat 4, 17) Power Twister Imatra 4, 18) Viialan Pyry 4, 19) Auranmaan Painiseura 4, 20) Inhan Taimi 3.

88. VALOPAINIT MÄNTTÄ 10.01.2009

Järjestäjä: Mäntän Valo
Tytöt
24 kg: 1) Viivi Voutilainen MuurY,
33 kg: 1) Pinja Liimatainen MuurY, 2) Sarianna Ahtiainen PeTo
40 kg: 1) Sonja Ala-Korpi MuurY, 2) Manta Konttila InTai, 3) Henna Tarkkanen IK
51 kg: 1) Salla Kinnunen ÄH

Pojat
24 kg: 1) Jesse Mäenpää MäVa, 2) Riku Suhonen VaaKu, 3) Jami Salonen JäJy
26 kg: 1) Jami Niemelä PeKi, 2) Jaakko Arrasvuori KOOVEE, 3) Vertti Nihti KOOVEE
28 kg: 1) Niko Lamberg VaaKu, 2) Sami Arrasvuori KOOVEE; 3) Vilho Laukkarinen JyPÄ
30 kg: 1) Valtteri Uusi-Ranta IK, 2) Jose Jokinen JäJy, 3) Miska Leikkari InTai
32 kg: 1) Riku Kinnunen ÄH, 2) Markus Ahtiainen PeTo, 3) Ilmari Putula AU
35 kg: 1) Matias Lipasti IK, 2) Valtteri Ojala MäVa, 3) Juho Tiihonen JäJy
38 kg: 1) Markus Ojala MäVa, 2) Miki Niemelä PeKi, 3) Jarkko Iltanen ViPy
42 kg: 1) Joonas Ylitolva AuPs, 2) Tuomas Paaso TWM, 3) Miska Mettälä TaVo
46 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Vili Ropponen IK, 3. Jesse Mikkonen AU
50 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Miska Suhonen VaaKu

Miehet
60 kg: 1) Juha Mannila IK, 2) Johannes Kivelä MäVa
66 kg: 1) Ville Kokkonen TaVo, 2) Tenho Palmroth TaVo, 3) Arttu Anttonen IK
84 kg: 1) Jani Mannila IK, 2) Petri Huttunen MuurY, 3) Eemeli Majamaa IK
120 kg: 1) Matti Puustinen JäJy, 2) Anssi Mikkonen AU

Osanottajia 72, Otteluita 98

©2017 Inhan Taimen nettisivut - suntuubi.com