Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

KISATULOKSIA 2008


ROOPE LIINAMAAN MUISTOPAINIT, MÄNTTÄ 12.01.2008

Järjestäjä: Mäntän Valo

Tytöt
26 kg: 1) Pinja Liimatainen MuurY, 2) Annamaria Aho AU
34 kg: 1) Solja Ala-Korpi MuurY, 2) Emma Järvinen VarTa, 3) Jarmilla Liimatainen TuTo, 4) Maria Pekkala SuolU
38 kg: 1) Annika Puukari ÄH, 2) Manta Konttila InTai
65 kg: 1) Sonja Suomento TuTo

Pojat
20 kg: 1) Riku Suhonen VaaKu, 2) Juho Lamberg VaaKu
24 kg: 1) Aleksi Liimatainen MuurY, 2) Jimi Heinonen JäJy, 3) Aleksi Liimatainen MuurY, 4) Jaakko Arrasvuori KOO-VEE
26 kg: 1) Eero Ylinen AU, 2) Sami Arrasvuori KOO-VEE, 3) Niko Lamberg VaaKu, 4) Nooa Parviainen VaaKu
28 kg: 1) Jere Salo VaKP, 2) Aleksi Palomäki AU
30 kg: 1) Riku Kinnunen ÄH, 2) Arttu Siukola MäVa, 3) Ville Putkonen TaVo, 4) Niko Hartikainen ViiPy
32 kg: 1) Markus Ojala MäVa, 2) Eemil Finne TaVo, 3) Valtteri Ojala MäVa, 4) Ville Tuomi ViiPy
35 kg: 1) Joonas Ylitolva AuPs, 2) Juuso Itkonen VarTa, 3) Aatu Finni TaVo, 4) Artturi Miilumäki AU
38 kg: 1) Jesse Itkonen VarTa, 2) Juho Suutarinen TuTo, 3) Eetu Keskinen TaVo, 4) Juho Moisio JyPÄ
42 kg: 1) Ville Takala Virkiä, 2) Leo Salminen AK, 3) Aarni Ala-Korpi MuurY, 4) Niko Ylä-Outinen VaKP
46 kg: 1) Jonne Juusti TuTo, 2) Miros Orimus ViiPy, 3) Markus Mäntylä AU
50 kg: 1) Joona Larmila KOO-VEE, 2) Toni Puukari ÄH, 3) Jani Santanen TuTo, 4) Pasi Karjalahti ÄH
55 kg: 1) Niko Kähärä TaVo, 2) Henri Kanervisto TuTo, 3) Sammy Lindberg InTai, 4) Juha Kolu InTai
60 kg: 1) Juuso Kokkonen TaVo, 2) Jussi-Pekka Niemistö KOO-VEE, 3) Vitali Biganov TaVo, 4) Aleksi Kashko VaaKu
66 kg: 1) Pekka Koljander JäJy, 2) Mika Kattelus Virkiä, 3) Heikki Mäntylä AU, 4) Vesa Ilomäki TaVo
74 kg: 1) Markus Rautio JyPÄ, 2) Petri Brunman JyPÄ, 3) Oskari Miilumäki AU
84 kg: 1) Lasse Mononen KOO-VEE, 2) Petri Huttunen MuurY, 3) Vili Lähteenmäki TaVo, 4) Niki Outavaara AU
96 kg: 1) Jesse-Antero Vuorinen KOO-VEE, 2) Martti Mäki-Hakola UU

84 kilpailijaa, 115 ottelua

 

AVOIMET TUL:N KESKI-SUOMEN PIIRIN K.R.MESTARUUSKILPAILUT SUOLAHTI 09.02.2008

Järjestäjä:  Suolahden Urho- Äänekosken Huima

Miehet:
96 kg: 1) Ville Kalliola Jyvässeudun Paini-Ässät, 2) Matti Puustinen Jämsänkosken Jyry.  74 kg: 1) Petri Huttunen Muuramen Yritys, 2) Petri Brunman Jyvässeudun Paini-Ässät, 3) Markus Rautio Jyvässeudun Paini-Ässät, 3) Qais Formoli Vaajakosken Kuohu. 66 kg: 1) Altti Ala-Korpi, Muuramen Yritys, 2) Pekka Koljander Jämsänkosken Jyry, 3) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 4) Mahdi Rahimi Vaajakosken Kuohu, 5) Zanko Kulmohammadi Vaajakosken Kuohu.

Pojat:
76 kg: 1) Markus Hakanen Muuramen Yritys. 
63 kg: 1) Sammy Lindberg Inhan Taimi. 58 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Teemu Laaksonen Jämsänkosken Jyry, 3) Aleksi Kachko Vaajakosken Kuohu, 4) Joona Lampela Muuramen Yritys. 50 kg: 1) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima, 2) Juho Hakanen Muuramen Yritys, 3) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu.

46 kg: 1) Joonas Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 2) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Tuukka Kareinen Jämsänkosken Jyry. 42 kg: 1) Aarni Ala-Korpi Muuramen Yritys, 2) Tuomas Kareinen Jämsänkosken Jyry, 3) Topias Kiikkala Inhan Taimi, 4) Juho Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät. 38 kg: 1) Jesse Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Joni Aivio Vaajakosken Kuohu.

35 kg: 1) Juuso Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Markus Ojala Mäntän Valo, 3) Juuso Tiihonen Jämsänkosken Jyry. 32 kg: 1) Valtteri Ojala Mäntän Valo, 2) Verneri Roiha Äänekosken Huima, 3) Samuel Lahtinen  Vaajakosken Kuohu, 4) Toni-Pekka Järvinen Varkauden Tarmo, 5) Perttu Uusraine Jyvässeudun Paini-Ässät, 6) Jaakko Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät. 30 kg: 1) Riku Kinnunen Äänekosken Huima, 2) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry, 3) Kristian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät.

26 kg: 1) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Nooa Parviainen Vaajakosken Kuohu, 3) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät, 4) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 5) Jere Aro Jyvässeudun Paini-Ässät. 24 kg: 1) Aleksi Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Jimi Heinonen Jämsänkosken Jyry, 3) Julius Tiihonen Jämsänkosken Jyry, 4) Tuomas Peltokorpi Jyvässeudun Paini-Ässät.

Tytöt:
35 kg: 1) Annika Puukari, Äänekosken Huima, 2) Solja Ala-Korpi Muuramen Yritys, 3) Manta Konttila Inhan Taimi, 4) Emma Järvinen Varkauden Tarmo. 25 kg:1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Janette Lahtinen Vaajakosken Kuohu.

Alokkaat:
55 kg: 1) Joona Konttila Inhan Taimi, 2) Riku Pasanen Äänekosken Huima. 40 kg: 1) Oskari Sumkin Vaajakosken Kuohu. 33 kg: 1) Mikko Pekkola Suolahden Urho, 2) Jere Pasanen Äänekosken Huima. 30 kg: 1) Olli Leppänen Äänekosken Huima, 2) Aleksi Luotonen Vaajakosken Kuohu, 3) Jasper Hattara Äänekosken Huima.

28 kg: 1) Jose Jokinen Jämsänkosken Jyry, 2) Topias Kareinen Jämsänkosken Jyry, 3) Ville Pasanen Äänekosken Huima. 21 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Tomi Halmetoja Suolahden Urho. 19 kg: 1) Riku Lepikko Suolahden Urho, 2) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 3) Jasper Riihimäki Suolahden Urho.

18 kg: 1) Jami Lahtinen Vaajakosken Kuohu, 2) Hanna Halmetoja Suolahden Urho. 16 kg: 1) Ilmari Jokinen Suolahden Urho, 2) Juuso Kankainen Suolahden Urho.

 

IKÄKAUSIPAINIT TAMPERE 16.02.2008

Järjestäjä: Tampereen Painiseura

Tytöt 
26 kg: 1. Pinja Liimatainen MuurY, 2. Annimaria Aho AU, 3. Lotta Hurskainen LA 
30 kg: 1. Ronja Luostarinen JäVo 
34 kg: 1. Solja Ala-Korpi MuurY
41 kg: 1. Suvi Jokinen JPI, 2. Manta Konttila InTai
45 kg: 1. Jenna Hurskainen LA, 2. Riina Hamunen InTai
59 kg: 1. Iida Lampinen TaPs, 2. Eerika Koivumäki PeTo, 3. Taru Laakso JPI

Aloittelijat 
21 kg: 1. Riku Suhonen VaaKu, 2. Juho Lamberg VaaKu, 3. Jami Salonen JäJy 
23 kg: 1. Topias Saari HI, 2. Jaakko Arrasvuori KOO-VEE, 3. Jesse Mäenpää MäVa, 4. Otto Matilainen JäVo
24 kg: 1. Robin Luostarinen JäVo, 2. Jyri Järvinen VaaKu, 3. Julius Tiihonen JäJy, 4. Ahti Laine KOO-VEE
25 kg: 1. Noa Parviainen VaaKu, 2. Misa Syväterä JPI, 3. Erik Leikkari InTai, 4. Juuso Hava JäVo, 5. Väinö Vehkalahti KOO-VEE
26 kg: 1. Jarkko Rantoja AU, 2. Elmeri Mattila KOO-VEE, 3. Jimi Heinonen JäJy, 4. Tapio Rajala LA, 5. Miska Leikkari InTai
28 kg: 1. Risto Kähärä TaVo, 2. Aleksi Rännäli HI, 3. Vili Huovinen TaPs ,4. Konsta Kontinaho JäVo
33 kg: 1. Jere Pitkälä HI, 2. Jere Vähä-Karvia JalJa, 3. Antti Jukarinen KOO-VEE, 4. Olli Rajala LA
35 kg: 1. Marino Roth TaVo, 2. Samu Vilenius HI, 3. Jesse Peurala HI, 4. Juho-Pekka Paananen KOO-VEE 
39 kg: 1. Viljami Vuori KOO-VEE, 2. Arttu Matilainen JäVo, 3. Juha Saarikivi HI, 4. Sakari Harjula HVm, 5. Ville Heino KOO-VEE
55 kg: 1. Pekko Grönholm TaVo, 2. Niko Järvinen HVm
67 kg: 1. Eetu Peltoniemi TaPs

Alle 8 v. 
30 kg: 1. Väinö Vuori KOO-VEE, 2. Mikael Almen HVm, 3. Aleksi Palomäki AU, 4. Topias Kareinen JäJy, 5. Onni Majuri HVm

Alle 10 v. 
27 kg: 1. Samu Rajakangas VaaTo, 2. Arttu Tenkanen TaPs, 3. Rolle Luostarinen JäVo, 4. Sami Arrasvuori KOO-VEE
31 kg: 1. Petri Romppanen TaVo, 2. Samuel Lahtinen VaaKu, 3. Benjamin Ragnell TuTo, 4. Mike Mesiäinen JäVo 
33 kg: 1. Antti Ketola LaVi, 2. Akseli Keskinen JäVo, 3. Arttu Siukonen TaVo, 4. Joona Siukonen TaVo, 5. Ville Tuomi ViiPy 
35 kg: 1. Olli Haavisto NoPy, 2. Artturi Miilumäki AU, 3. Jarkko Iltanen ViiPy, 4. Otto Rannikko TWM, 5. Aleksi Vuorenmaa LaVi
39 kg: 1. Jere Hyvärinen LaVi, 2. Eetu Keskinen TaVo, 3. Joni Aivio VaaKu, 4. Kasper Höckerstedt TaPs
53 kg: 1. Mikko Rajala LA, 2. Miros Orimus ViiPy, 3. Tuukka Kareinen JäJy

Alle 12 v. 
30 kg: 1. Roope Luostarinen JäVo, 2. Jimi Haapaniemi VaaTo, 3. Mikko Peltokangas KvaPM, 4. Ville Putkonen TaVo
32 kg: 1. Timi Hurskainen LA, 2. Valtter Ojala MäVa, 3. Joona Juusti TuTo, 4. Sasu Puska NuJy
34 kg: 1. Markus Ojala MäVa, 2. Matias Kataja JäVo, 3. Sakke Purolainen KOO-VEE, 4. Aatu Finne TaVo
36 kg: 1. Teemu Timonen JäVo, 2. Toni Ojala VV, 3. Markus Mannismäki NuJy, 4. Juuso Jokinen JPI
39 kg: 1. Roni Purolainen KOO-VEE, 2. Juha Mäki-Kuusela KvaPM, 3. Jussi-Matti Ylimäki SPM, 4. Jaakko Ranta JäVo 
49 kg: 1. Tuomas Rajala LA, 2. Iiro Piippo VaaKu, 3. Severi Lehtinen TuTo, 4. Niko Häll RVM

Alle 14 v. 
34 kg: 1. Joona Talvitie VaaTo, 2. Jesse Haapaniemi VaaTo
39 kg: 1. Mikko Lyttinen VVV, 2. Petteri Huovinen TaPs, 3. Arttu Kalliolevo PPM, 4. Nicolas Ragnell TuTo, 5. Marco Koivumäki PeTo
45 kg: 1. Tuomas Kataja JäVo, 2. Joonas Tarvainen VaaKu, 3. Miska Suhonen VaaKu, 4. Topias Kiikkala InTai
50 kg: 1. Niko Virtanen NoPy, 2. Tuomas Partanen HI, 3. Samuli Tuomilehto HäPs, 4. Joni Salminen JPI, 5. Juho Hakanen MuurY
58 kg: 1. Niko Kähärä Tavo, 2. Antti Hyvönen Haka, 3. Aleksi Kachko VaaKu, 4. Tommy Åström HyPk
64 kg: 1. Ville Saarela KOO-VEE, 2. Jussi Kotala LaVi, 3. Ossi Huhtinen NuVo, 4. Pauli Rimpilä TaVo, 5. Sammy Lindberg InTai

Alle 17 v. 
47 kg: 1. Jonne Juusti TuTo, 2. Aarni Ala-Korpi MuurY, 3. Niko Ylä-Outinen VaKP
56 kg: 1. Tommi Huuskonen SPM, 2. Rami Tervalammi HVm, 3. Henri Kanervisto TuTo, 4. Tommi Hämäläinen HI
63 kg: 1. Jarkko Peltola JPI, 2. Henry Haapoja IK, 3. Janne Veikkola HäPs, 4. Niilo Rauhanen Haka, 5. Joona Lampela MuurY
68 kg: 1. Arttu Koivulahti IK, 2. Vesa Ilomäki TaVo, 3. Heikki Mäntylä AU, 4. Henri Törnroos HI, 5. Joonas Vesanen TaVo
71 kg: 1. Markus Hakanen MuurY
90 kg: 1. Tatu Utriainen HI, 2. Niki Outavaara AU, 3. Oskari Miilumäki AU

Alle 20 v. 
70 kg: 1. Mahdi Rahimi VaaKu, 2. Qais Formdi VaaKu

Osallistujia 184, otteluita 278

 

KOHINAPAINIT, VAAJAKOSKI 12.04.2008

Järjestäjä: Vaajakosken Kuohu & Jyvässeudun Paini-Ässät

Tytöt: 
26 kg: 1) Pinja Liimatainen MuurY, 2) Janette Lahtinen VaaKu, 3) Anni Hyrkkänen LrTU.
29 kg: 1) Oona-M Tirkkonen VaaKu, 2) Sarianna Ahtiainen PeTo, 3) Inka Saastamoinen SimVe, 4) Paula Tossavainen SorTe.
36 kg: 1) Solja Ala-Korpi MuurY, 2) Annika Puukari ÄH, 3) Mila Järvinen HPM, 4) Manta Konttila InTai, 5) Emma Järvinen VarTa.
41 kg: 1) Suvi Jokinen JPI, 2) Jenna Sihtola HPM, 3) Heidi Markus HaHe, 4) Ella Ahonen PopI.
54 kg:1) Iina Saastamoinen SimVe, 2) Minja Salo KeuTo, 3) Jemina Mäkinen VaaKu, 4) Suvi Petäjäsaari MyKV.

Aloittelija pojat: 
18 kg:1) Toni Ahonen HI, 2) Joni Pitkälä HI, 3) Jami Lahtinen VaaKu, 4) Ilmari Jokinen SuolU, 5) Olli Järvinen, HI.
20 kg: 1) Riku Suhonen VaaKu, 2) Juho Lamberg VaaKu, 3) Jasper Riihimäki SuolU.
22 kg: 1) Joona Saarinen HI, 2) Jami Salonen JäJy, 3) Jesper Hokkanen LiTai, 4) Joona Peurala HI.
24 kg: 1) Topias Saari HI, 2) Julius Tiihonen JäJy, 3) Jesse Mäenpää MäVa, 4) Tuomas Hokkanen SuolU, 5) Hannes Rantanen VaaKu, 5) Eliel Vainio HI.
26 kg: 1) Jimi Heinonen JäJy, 2) Eerik Leikkari InTai, 3) Santeri Pieviläinen LiTai, 4) Niko Tanskanen, 5) Vilho Laukkarinen JyPÄ, 6) Roope Kuru SimVe.
27 kg: 1) Jose Jokinen JäJy, 2) Juha Tarvainen VaaKu, 3) Niko Hantunen VaaKu, 4) Miska Leikkari InTai.
29 kg: 1) Valtteri Penttala PopI, 2) Jasper Hattara ÄH, 3) Aki Kääriä SimVe, 4) Topias Kareinen JäJy, 5) Aatu Vesto SimVe.
31 kg: 1) Olli Leppänen ÄH, 2) Vili Viinikainen VaaKu, 3) Veeti Pukkinen SimVe.
32 kg: 1) Jaakko Moisio JyPÄ, 2) Christian Nieminen JyPÄ, 3) Sami Kaijomaa JVK, 4) Sami Keskinen MäVa.
34 kg: 1) Jarkko Iltanen ViiPy, 2) Tommi Harinen SorTe, 3) Arsi Haukijärvi KuusNS, 4) Juha Siitonen SimVe, 5) Severi Saari HI, 6) Matti Vapola InTai.
36 kg: 1) Samu Vilenius HI 2) Jesse Peurala HI, 3) Juho Moisio JyPÄ, 4) Matti Lammi LiTai, 5) Oskari Sumkim VaaKu.
46 kg: 1) Niko Kellokoski PeKi, 2) Pasi Puhakka VarTa, 3) Henri Tauschi VarTa, 4) Tuukka Kareinen JäJy, 5) Ossi Kivipuro LaVe, 6) Juho Pahikainen HaHe.
54 kg: 1) Miros Orimus ViiPy, 2) Joona Konttila InTai, 3) Juho Kurki LiTai, 4) Eino Halko SimVe.

Pojat 8 vuotta:
24 kg: 1) Roope Huhtala HI, 2) Jere Jokinen JPI, 3) Jyri Järvinen VaaKu.
25 kg: 1) Nooa Parviainen VaaKu, 2) Jami Niemelä PeKi.
28 kg: 1) Henri Sorri JPI, 2) Jesse Lohva PopI.
31 kg: 1) Jaakko Kettunen PopI, 2) Aleksi Luotonen VaaKu.
24 kg: 1) Timi Eronen PopI, 2) Jere Vaateri LrTU

Pojat 10 vuotta:
27 kg: 1) Niko Lamberg VaaKu, 2) Aleksi Rännälä HI.
30 kg: 1) Valtteri Nevalainen SimVe, 2) Martti Kuha SimVe, 3) Juho Tiihonen JäJy, 4) Valtteri Liikkanen LrTU, 5) Jonne Kuha SimVe.
33 kg: 1) Juho Alakojola SPM, 2) Joni Turunen JVK, 3) Samuel Lahtinen VaaKu, 4) Ville Tuomi ViiPy, 5) Jere Pitkälä HI, 6) Jami Järvinen Haka.
39 kg: 1) Joonas Kankkunen VarTa, 2) Kalle Astikainen JVK, 3) Joni Aivio VaaKu.

Pojat 12 vuotta:
30 kg: 1) Ville Kuusitunturi SimVe, 2) Arttu Siukola MäVa, 3) Riku Kinnunen ÄH, 4) Niko Hartikainen ViiPy, 5) Anssi Metsola KeuTo, 6) Antti-P Hyrkkänen LrTU.
32 kg: 1) Tomi Eronen PopI, 2) Valtteri Help KaJu, 3) Toni-P Järvinen VarTa.
34 kg: 1) Juuso Itkonen VarTa, 2) Miki Niemelä PeKi, 3) Juuso Jeskanen PopI, 4) Nino Valkonen SorTe.
35 kg: 1) Timi Utriainen HI, 2) Markus Ahtiainen PeTo, 3) Juuso Jokinen JPI, 4) Tomas Wecksten PopI.
37 kg: 1) Janne Sorri JPI, 2) Leevi Ukkola HaHe, 3) Anssi Arovaara SorTe, 4) Antti Kärkkäinen SimVe, 5) Lassi Laakkonen KVV.
39 kg: 1) Jarno Häkkinen LrTU, 2) Johan Rahikainen KVV, 3) Tuomas Kareinen JäJy, 4) Santtu Hyytiäinen JVK.
48 kg: 1) Henry Majaniemi KVV, 2) Juuso Halonen SorTe, 3) Iiro Piippo VaaKu, 4) Tino Kohonen VaaKu.

Pojat 14 vuotta:
37 kg: 1) Jani Virtanen JPI, 2) Aleksi Hyrkkänen LrTU, 3) Eemeli Kuusitunturi SimVe.
40 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Henry Selenius YTK, 3) Ville Pukkinen SimVe, 4) Lauri Louhula PeKi.
44 kg: 1) Joonas Tarvainen VaaKu, 2) Jarkko Kela KaJu, 3) Sami Voutilainen HI, 4) Miska Suhonen VaaKu, 5) Topias Kiikkala InTai.
50 kg: 1) Tenho Kokko JVK, 2) Tuomas Partanen HI, 3) Tatu Ahonen PopI, 4) Joni Salminen JPI, 5) Antti Astikainen JVK, 6) Ismo Saastamoinen SimVe.
58 kg: 1) Antti Hyvönen Haka, 2) Aleksi Kashko VaaKu, 3) Antti Heinonen JPI, 4) Jari Tapola MyKV, 5) Juha Kolu, InTai.
64 kg: 1) Riku Liikkanen LrTU, 2) Joni Virtanen JPI, 3) Jesse Arovaara SorTe, 4) Sammy Lindberg InTai.

Pojat 18 vuotta 
52 kg: 1) Peetu Salo KeuTo, 2) Toni Puukari ÄH, 3) Hannu Hakala HaHe.
60 kg: 1) Aki Pölkki ÄH, 2) Nico Niemelä PeKi, 3) Petteri Kukkola HaHe, 4) Joona Lampela MuurY.
75 kg: 1) Mika Ståhlström HI, 2) Tatu Utriainen HI, 3) Oskari Haataja KaJu.

Seurat: 1) HI, 2) VaaKu, 3) SimVe, 4) JPI, 5) JäJy, 6) VarTa, InTai, ÄH, JVK, 10) PopI, 11) ViiPy, 12) SorTe, 13) LrTU, PeKi, 15) JyPÄ, 16) LiTai, HaHe, 18) MuurY, 19) MäVa, 20) KaJu, KVV, 22) HPM, KeuTo, Haka, Seinäjoen Paini-Miehet, 26) KuusNS, SuolU, AK, 29) MyKV, PeTo, YTK, 33) LaVe, 34) KPM.

Painijoita 177, seuroja 34, otteluita 253



KANSALLISET IVAR WACKLININ MUISTOPAINIT, SUOLAHTI 13.09.2008

Järjestäjä: Suolahden Urho

Miehet:
96 kg: 1) Hannu-Pekka Kattelmäki Lahden Ahkera, 2) Juri Mering Kuopion Kisa-Veikot, 3) Petri Huttunen Muuramen Yritys.
66 kg: 1) Einari Ukkola Haukiputaan Heitto, 2) Aki Matilainen Pyhäjärven Pohti, 3) Sebastian Huovinen Lahden Taimi, 4) Arto Haukijärvi Kuuslahden Nuorisoseura.

Pojat 18 v.
85 kg: 1) Jali Viljakainen Kuopion Kisa-Veikot.
76 kg: 1) Markus Hakanen Muuramen Yritys.
63 kg: 1) Peetu Salo Keuruun Toverit, 2) Pavel Harjunpää Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Joona Lampela Muuramen Yritys, 4) Aleksi Kachko Vaajakosken Kuohu, 5) Juha Kolu Inhan Taimi.
54 kg: 1) Toni Puukari Äänekosken Huima, 2) Juho Huttunen Haukiputaan Heitto, 3) Jani Pajukoski Oulun Pyrintö, 4) Hannu Hakala Haukiputaan Heitto, 5) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima.
50 kg: 1) Sami Özyavuz Oulun Pyrintö, 2) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu, 4) Juho Hakanen Muuramen Yritys.
46 kg: 1) Leo Salminen Alahärmän Kisa, 2) Erkan Özyavuz Oulun Pyrintö, 3) Juho Pahikainen Haukiputaan Heitto.
42 kg: 1) Samuli Toppila Oulun Pyrintö, 2) Leevi Ukkola Haukiputaan Heitto, 3) Topias Kiikkala Inhan Taimi, 4) Joni Aivio Vaajakosken Kuohu.
35 kg: 1) Verneri Roiha Äänekosken Huima, 2) Ville Tuomi Viialan Pyry, 3) Jarkko Iltanen Viialan Pyry, 4) Jaakko Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät.
32 kg: 1) Riku Kinnunen Äänekosken Huima, 2) Niko Hartikainen Viialan Pyry, 3) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry.
28 kg: 1) Kalle Starck Kuopion Kisa-Veikot, 2) Juho Bruun Lapin Lukko, 3) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 4) Jyri Järvinen Vaajakosken Kuohu.
26 kg: 1) Aleksi Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät.

Tytöt 18 v.
52 kg: 1) Minja Salo Keuruun Toverit, 2) Heidi Markus Haukiputaan Heitto, 3) Salla Kinnunen Äänekosken Huima.
40 kg: 1) Annika Puukari Äänekosken Huima, 2) Solja Ala-Korpi Muuramen Yritys, 3) Anni Ojala Haukiputaan Heitto.
35 kg: 1) Jenni Sipilä, Haukiputaan Heitto.
28 kg: 1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Oona-Maria Tirkkonen Vaajakosken Kuohu.

Pojat aloittelijat:
55 kg: 1) Riku Pasanen, Äänekosken Huima.
42 kg: 1) Mika Tarvainen Oulun Pyrintö, 2) Tommi Räsänen Oulun Pyrintö, 3) Juho Moisio Jyvässeudun Paini-Ässät.
41 kg: 1) Oskari Sumkin Vaajakosken Kuohu, 2) Matti Vapola Inhan Taimi.
35 kg: 1) Jere Pasanen Äänekosken Huima, 2) Joni Pahikainen Haukiputaan Heitto.
33 kg: 1) Cristian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät, 2) Arsi Haukijärvi Kuuslahden Nuorisoseura.
32 kg: 1) Olli Leppänen Äänekosken Huima, 2) Ville Pasanen Äänekosken Huima, 3) Jasper Hattara Äänekosken Huima.
28 kg: 1) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 2) Jimi Heinonen Jämsänkosken Jyry, 3) Joel Pakarinen Kuopion Kisa-Veikot.
26 kg: 1) Erik Leikkari Inhan Taimi, 2) Miska Leikkari Inhan Taimi, 3) Miika Leppänen Suolahden Urho.
24 kg: 1) Julius Tiihonen Jämsänkosken Jyry, 2) Tuomas Hokkanen Suolahden Urho, 3) Tomi Halmetoja Suolahden Urho.
22 kg: 1) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 2) Elias Hyytiäinen Äänekosken Huima, 3) Roope Lepikko Suolahden Urho, 4) Miika Vilponen Inhan Taimi.
21 kg: 1) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Riku Lepikko Suolahden Urho, 3) Jasper Riihimäki Suolahden Urho, 4) Jami Lahtinen Vaajakosken Kuohu.
19 kg: 1) Ismo Vauhkonen Äänekosken Huima, 2) Ilmari Jokinen Suolahden Urho.

Seurat:
1) Äänekosken Huima , 2) Vaajakosken Kuohu , 3) Haukiputaan Heitto, 4) Muuramen Yritys, 5) Suolahden Urho, Oulun Pyrintö , 7) Inhan Taimi , 8) Kuopion Kisa-Veikot , 9) Jyvässeudun Paini-Ässät , 10) Jämsänkosken Jyry, 11) Viialan Pyry, 12) Keuruun Toverit , 13) Kuuslahden Nuorisoseura, 14) Lahden Ahkera, Alahärmän Kisa, 16) Seinäjoen Paini-Miehet, Pyhäjärven Pohti, Lapin Lukko, 19) Lahden Taimi.

Painijoita 84 , otteluita 98, seuroja 19

 

TAISTO KANGASNIEMEN X MUISTOKILPAILUT, TAMPERE 20.09.2008

Järjestäjä: Tampereen Painiseura

Tytöt 
27 kg: 1. Pinja Liimatainen MuurY
39 kg: 1. Solja Ala-Korpi MuurY 2. Manta Konttila InTai
58 kg: 1. Iida Lampinen TaPs

Aloittelijat 
23 kg: 1. Topias Saari HI 2.Jere Siipola LaihLu 3. Miika Vilponen InTai
25 kg: 1. Roope Huhtala HI 2. Jaakko Arrasvuori KOO-VEE 3. Joona Saarinen HI 4. Vertti Nihti KOO-VEE
27 kg: 1. Valtteri Vesanen TaVo 2. Erik Leikkari InTai 3. Luukas Vuorinen KOO-VEE 4. Toni Kontio HäPs
29 kg: 1. Petteri Salmi MynTo 2. Risto Kähärä TaVo 3. Miska Leikkari InTai
32 kg: 1. VäinöVuori KOO-VEE 2. Mikael Almen HVm 3. Tino Siipola LaihLu 4. Topi Lempinen HäPs
5. Aleksi Viitala HäPs
34 kg: 1. Leevi Vuorinen KOO-VEE 2. Verneri Mäkinen HäPs
42 kg: 1. Eemil Tuomilehto HäPs 2. Saku Koskinen HäPs

Alle 10 v. 
26 kg: 1. Aleksi Seppälä LaihLu 2. Sami Arrasvuori KOO-VEE 3. Aleksi Liimatainen MuurY
4. Jeri Daniel Holappa KOO-VEE 5. Joonas Rinkinen HVm 
28 kg: 1. Valtteri Uusiranta IK 2. Vili Huovinen TaPs 3. Arttu Tenkanen TaPs
34 kg: 1. Jere Pitkälä HI 2. Joona Siukonen TaVo 3. Ville Tuomi ViiPy 4. Severi Saari HI 5. Onni Majuri HVm
36 kg: 1. Arttu Siukonen TaVo 2. Jarkko Iltanen ViiPy 3. Jesse Peurala HI 4. Antti Junkkarinen KOO-VEE
39 kg: 1. Olli Haavisto NoPy 2. Eetu Keskinen TaVo 3. Samu Vilenius HI 4. Juha Saarikivi HI
45 kg: 1.Miska Mettälä TaVo 2. Arttu Hakala YKV 3. Ville Salo TaVo

Alle 12 v. 
31 kg: 1. Niko Hartikainen ViiPy 2. Miro Asell KOO-VEE 3. Marino Roth TaVo
35 kg: 1. Sakke Purolainen KOO-VEE 2. Simo Huovinen TaPs 3. Toni Metsomäki IK
41 kg: 1. Roni Purolainen KOO-VEE 2. Samuli Salopuro ViiPy 3. Viljami Vuori KOO-VEE
46 kg: 1. Tuomas Vesanen TaVo 2. Henri Knaapi KOO-VEE

Alle 14 v. 
43 kg: 1. Petteri Huovinen TaPs 2. Topias Kiikkala InTai
50 kg: 1. Niko Virtanen NoPy 2. Santeri Mantila VV 3. Aapeli Jokinen TaPs 4. Siim Vigel Tarto
59 kg: 1. Niko Kähärä TaVo 2. Antti Hyvönen Haka 3. Mikke Vilponen InTai
67 kg: 1. Niklas Toivola VV 2. Emil Rahhimov Tarto 3. Henri Ilola TaVo 4. Ville Kärnä HVm

Alle 17 v. 
51 kg: 1. Santeri Lampinen TaPs 2. Pyry Lampinen TaPs
63 kg: 1. Vesa Ilomäki TaVo 2. Ville Saarela KOO-VEE 3. Joonas Hansen Tarto 4. Artur MIsin Tarto
70 kg: 1. Leimar Pärtmaa Tarto 2. Arttu Koivulahti IK 3. Joonas Vesanen TaVo

Alle 20 v. 
80 kg: 1. Hardo Toots Tarto 2. Eemeli Majamaa KyVo 3. Martti Laube Tarto 4. Dmitri Misin Tarto

Osallistujia 88, otteluita 111

 

OP-PAINIT, ILMAJOKI 27.09.2008

Järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat

Painijoita 205, otteluita 281

Juniorit 20 v.
70 kg: 1) Mika Kattelus Virkiä, 2) Mikko Teppo AU, 3) Arttu Koivulahti IK, 4) Heikki Mäntylä AU.
72 kg: 1) Joni Tuulensuu Virkiä, 2) Juho Teppo AU, 3) Arttu Anttonen IK.
78 kg: 1) Anton Nordström SWE, 2) Mika Lundberg IK, 3) Eemeli Majamaa IK, 4) Jani Mannila IK, 5) Samuel Harytynnyan SWE.
+84 kg: 1) Miltos Miltiadous SWE, 2) Leon Kessidis SWE, 3) Marko Kivimäki IK, 4) Juho Koukkari Virkiä.

Naisjuniorit 20 v.
44 kg: 1) Petra Olli LaVe, 2) Emilia Uusi-Ranta IK, 3) Julia Haapoja IK.
53 kg: 1) Pia Koski IK, 2) Mia Korpela IK, 3) Jenna Hautala SPM, 4) Erika Uitto TeRi, 5) Linda Ruismäki LaVe, 6) Erika Koivumäki PeTo.
59 kg: 1) Minna-Maria Kulmala MiMo, 2) Hanna Väli-Torala IK.

Pojat 17 v. 
45 kg: 1) Jaakko Laitinen Virkiä, 2) Jere Rauhala SPM, 3) Mikko Lyttinen VaaTo, 4) Sampo Pasanen SPM, 5) Topias Kiikkala InTai, 6) Mikko Suokas IK.
55 kg: 1) Niku Saranpää SPM, 2) Joel Norrgård VVV, 3) Tufan Ahmadi VaaTo.
62 kg: 1) Jussi Talvitie IK, 2) Keijo Hietikko JaJa, 3) Jouni Autio AK, 4) Juha Kolu InTai.

Pojat 13 v.
31 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Tuomas Fors SPM, 3) Jimi Haapaniemi VaaTo, 4) Miro Svärd MiMo, 5) Ilmari Putula AU.
32 kg: 1) Mikko Peltokangas KvaPm, 2) Juuso Koskela NJ, 3) Miika Lähdesmäki IK, 4) Carlos Lehtola IK.
33 kg: 1) Niko Erkkola IK, 2) Jere Haapamäki VäVi, 3) Markus Ahtiainen PeTo, 4) Aleksi Kvist KI.
36 kg: 1) Joona Veteli KI, 2) Joona Talvitie VaaTo, 3) Markus Mannismäki NJ, 4) Jesse Haapaniemi VaaTo, 5) Rasmus Pakkala KaKa, 6) Matias Lipasti IK.
37 kg: 1) Matias Tyystälä KI, 2) Toni Metsomäki IK, 3) Harri Nousiainen KaKa, 4) Henri Alasaari SPM.
39 kg: 1) Miikka Majasaari VäVi, 2) Oskari Lehto TeRi, 3) Tuomo Autio AK, 4) Olli Latvala IK.
42 kg: 1) Valtteri Jussila IK, 2) Vili Ropponen MiMo, 3) Ossi Raudaskoski IK, 4) Väinö Salomäki LaVe.
46 kg: 1) Miika Koho VaaTo, 2) Miska Suhonen VaaKu, 3) Emil Pärkkä VVV, 4) Arto Koskinen JaJa, 5) Juuso Latvala IK, 6) Marko Koivumäki PeTo.
51 kg: 1) Marcus Kantola VVV, 2) Kari Koskinen JaJa, 3) Iiro Piippo VaaKu.
55 kg: 1) Joni Järvinen KI, 2) Mikael Lipasti IK, 3) Joni Nousiainen KaKa, 4) Tuomo Plukka VäVi.
+58 kg: 1) Jarmo Hautala SPM, 2) Antti Heinonen JPI, 3) Sammy Lindberg InTai, 4) Oskari Miilumäki AU.

Pojat 10 v.
24 kg: 1) Niko Niemi VäVi, 2) Jere Salmi VVV, 3) Roope Miettunen KI.
28 kg: 1) Valtteri Uusi-Ranta IK, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Miikka Alasaari SPM.
30 kg: 1) Ville Jaskari NJ, 2) Antti Väli-Torala IK, 3) Eero Ylinen AU, 4) Aleksi Palomäki AU.
32 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Melih Yildirim TeRi, 3) Robert Mäntyniemi KaKa, 4) Jiri Sarvela SPM, 5) Valtteri Loppi MiMo.
34 kg: 1) Elias Tyystälä KI, 2) Miikka Soikko KI, 3) Juho Alakojola SPM, 4) Jesse Salmi VVV, 5) Arttu Kulmala MiMo.
35 kg: 1) Veli-Pekka Kellokangas KI, 2) Samuel Lahtinen VaaKu, 3) Mikko Sotikoff Virkiä.
37 kg: 1) Artturi Miilumäki AU, 2) Antti Ketola Virkiä, 3) Santeri Jussila IK, 4) Eetu Järvinen KI.
43 kg: 1) Eemeli Ylitalo KvaPm, 2) Jere Hyvärinen Virkiä.

Tytöt
25 kg: 1) Rosa Hietikko SPM, 2) Heta Latvala IK, 3) Riina Koivuniemi IK.
26 kg: 1) Johanna Forss VVV, 2) Valma Salomäki LaVe, 3) Tuuli Ropponen MiMo, 4) Mariel Peltonen TeRi.
29 kg: 1) Miranda Peltonen TeRi, 2) Melinda Peltonen TeRi, 3) Annimaria Aho AU.
32 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Sarianna Ahtiainen PeTo, 3) Mirella Lipasti IK, 4) Jonna Hannonen TeRi.
36 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Miia Majasaari VäVi, 3) Emilia Haapoja IK.
42 kg: 1) Fanny Forss VVV, 2) Manta Konttila InTai, 3) Henna Tarkkanen IK.

Nassikat
19 kg: 1) Daniel Peltonen TeRi, 2) Paavo Taittonen VäVi, 3) Mika Jänesaro KI.
21 kg: 1) Aapo Pasanen SPM, 2) Aaro Kankaanpää IK, 3) Willy Haapamäki VäVi, 4) Jami Lahtinen VaaKu.
22 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Ville Rantala JaJa, 3) Lauri Viitala IK, 4) Saku Saranpää SPM.
25 kg: 1) Juho Kangas Virkiä, 2) Aku Latva-Hoppala IK, 3) Otto Sarvela SPM, 4) Heikki Rintaluoma MiMo.
26 kg: 1) Ville Nousiainen SPM, 2) Emil Lehtimäki LaVe, 3) Jere Suojanen NJ, 4) Miska Leikkari InTai.
26,5 kg: 1) Erik Leikkari InTai, 2) Jussi Autio SPM, 3) Niilo Peräaho MiMo.
27 kg: 1) Saku-Matti Hakomäki NJ, 2) Rami Kankaanpää IK, 3) Arttu Lähde VVV, 4) Miika Haapala IK.
31 kg: 1) Jazz Saarimaa NJ, 2) Rasmus Takala MiMo, 3) Joni Manerus SPM.
32 kg: 1) Viljami Orava SPM, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Ossi Nikula ViVo.
35 kg: 1) Saku Kotka KI, 2) Roope Rantamäki Virkiä, 3) Roope Heikinsalo IK, 4) Petteri Ijäs Virkiä.

Karhunpennut
22 kg: 1) Riku Suhonen VaaKu, 2) Emil Miettunen KI, 3) Miikka Jänesaro KI.
26 kg: 1) Eetu Järvi SPM, 2) Nooa Parviainen VaaKu, 3) Matti Sotikoff Virkiä, 4) Eetu Paananen ViVo.
27 kg: 1) Vilho Yli-Hannuksela IK, 2) Onni Alakojola SPM, 3) Jarkko Rantoja AU, 4) Juha Tarvainen VaaKu.
27,5 kg: 1) Teemu Kujala IK, 2) Mika Tarkkanen IK, 3) Santeri Korpela IK, 4) Tim Kainto KI.
28 kg: 1) Niko Nevanperä IK, 2) Lauri Torvinen KI, 3) Arttu Koskela NJ.
32 kg: 1) Waltteri Latvala VVV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Sakari Eskola KI.
33 kg: 1) Mikko Kantola VVV, 2) Niko Ilomäki JaJa, 3) Aaro Mäki-Jouppila IK.
42 kg: 1) Kalle Ketonen IK, 2) Joni Aivio VaaKu, 3) Jesse Mikkonen AU.
47 kg: 1) Ossi Kivipuru LaVe, 2) Riku Paukkunen PeTo, 3) Timo Keisala IK, 4) Lauri Valjakka KI.

 

 

FINLANDIA FREESTYLE CUP 4/4 VAASA 12.10.2008

Järjestäjä: Vaasan Toverit

Pojat ja Miehet
28 kg:1) Aleksi Seppälä Laihlu
29-32 kg:1) Jimi Haapaniemi VaaTo, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Valtteri Uusi-Ranta IK, 4) Eero Ihaksi Pilke, 5) Miikka Alasaari SPM, 6) Rasmus Ruismäki HPM
35 kg:1) Jere Haapamäki VäVi, 2) Joona Talvitie VaaTo, 3) Santtu Ruotsalainen HPM, 4) Lauri Varteva EsU, 5) Matias Lipasti IK, 6) Melih Yildrim TeRi
38 kg:1) Miika Majasaari VäVi, 2) Usham Eshan HyPk, 3) Jesse Haapaniemi VaaTo, 4) Henri Alasaari SPM
42 kg:1) Mikko Lyttinen VaaTo, 2) Arttu Kalliolevo PPM, 3) Joni Poutiainen HyPk, 4) Oskari Lehto TeRi
46 kg:1) Tufan Ahmadi VaaTo, 2) Miika Koho VaaTo, 3) Waltteri Väisänen EsU, 4) Marco Koivumäki PeTo
50 kg:1) Juuso Latva-Kiskola VVV, 2) Magomed Abdulbutaev VaaTo
Miehet
55 kg:1) Fatosh Durmishi TWM, 2) Karwan Ahmadi VaaTo, 3) Olli-Pekka Tuumi PPM, 4) Valtteri Varteva EsU, 5) Joel Norrgård VVV
60 kg:1) Fazel Ahmadi VaaTo, 2) Shapour Ahmadi VaaTo
66 kg:1) Jukka Hyytiäinen ViVo, 2) Ville Lehtikangas ViVo, 3) Jonas Honkanen HPM, 4) Farhad Eshan HyPk, 5) Santeri Varteva EsU, 6) Jarmo Hyytiäinen ViVo
74 kg:1) Ville Perkkiö VVV, 2) Ashem Eshan HyPk, 3) Joonas SuksiHPM
84 kg:1) Ville Heino PPM, 2) Janne Mäkinen VVV, 3) Erno Pilli HyPk, 4) Viktor Reinsalu HPM, 5) Kalle Rämä Pilke, 5) Henri Leino HPM
96 kg:1) Imad Amirkhani VaaTo

Tytöt ja Naiset
29-32 kg:1) Mirella LipastiIK
35 kg:1) Janika Vakkila IK, 2) Emilia Haapoja IK
44 kg:1) Julia Haapoja IK, 2) Jenna Sihtola HPM, 3) Manta Konttila InTai, 4) Mila Järvinen HPM
50 kg:1) Jenny Salmi VVV, 2) Erika Uitto TeRi, 3) Emilia Uusi-Ranta IK, 4) Suvi Jokinen JPI, 5) Salla Lehtinen VVV
57 kg:1) Tiina Ylinen IK, 2) Jenni Ihanamäki Koo-Vee, 3) Saana Lehtinen VVV, 4) Milja Syväterä JPI, 5) Erika Koivumäki PeTo
65 kg:1) Sini Kuosmanen LoVo, 2) Emma Ihaksi Pilke
65 kg:1) Tiina Lahti KarkU

Osanottajia 71, Seuroja 19, Otteluita 91

SEUROJENVÄLISET PISTEET
1) Vaasan Toverit 60, 2) Ilmajoen Kisailijat 39, 3) Vaasan Voima-Veikot 34, 4) Helsingin Paini-Miehet 27, 5) Hyvinkään Painiklubi 21, 6) Porin Paini-Miehet 15, 7) Vieskan Voima 13, 8) Vähänkyrön Viesti 12, 8 )Espoon Urheilijat 12, 10) Pilkanmaan Pilke 10, 10) Teuvan Rivakka 10, 12) Seinäjoen Painimiehet 9, 13) Turun Voimamiehet 6, 13) Lohjan Voimailijat 6, 15) KOO-VEE Tampere 5, 15) Peräseinäjoen Toive 5, 17) Inhan Taimi 4, 18) Janakkalan Paini-Ilves 3

 

INHAN TAIMEN 85 V. JUHLAPAINIT, ÄHTÄRI 29.11.2008

Järjestäjä: Inhan Taimi

147 osanottajaa

Juniorit alle 20 v.
63 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Nico Niemelä Perhon Kiri, 3) Mahdi Rahimi Vaajakosken Kuohu.
84 kg: 1) Petri Huttunen Muuramen Yritys, 2) Eemeli Majamaa Ilmajoen Kisailijat, 3) Jali Viljakainen Kuopion Kisa-Veikot.
100 kg: 1) Anssi Mikkonen Alavuden Urheilijat.

Pojat 18v.
63 kg: 1) Juha Mannola Ilmajoen Kisailijat, 2) Niklas Valkonen Sorsakosken Teräs, 3) Joona Lampela Muuramen Yritys.
72 kg: 1) Arttu Koivulahti Ilmajoen Kisailijat, 2) Markus Hakanen Muuramen Yritys, 3) Toni Liimatainen Muuramen Yritys.

Pojat 14 v.
37 kg: 1) Miika Majasaari Vähäkyrön Viesti, 2) Miki Niemelä Peräseinäjoen Kisa.-
46 kg: 1) Jaakko Laitinen Lapuan Virkiä, 2) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Juuso Latvala Ilmajoen Kisailijat, 4) Topias Kiikkala Inhan Taimi.
54 kg: 1) Aapeli Jokinen Tampereen Painiseura, 2) Pasi Karjalahti Äänekosken Huima.
58 kg: 1) Aleksi Kaschko Vaajakosken Kuohu, 2) Antti Hyvönen Helsingin Haka.
67 kg: 1) Niklas Toivola Viipurin Voimailijat, 2) Jussi Kotala Lapuan Virkiä, 3) Juha Kolu Inhan Taimi.
74 kg: 1) Eetu Peltoniemi Tampereen Painiseura, 2) Oskari Miilumäki Alavuden Urheilijat, 3) Sammy Lindberg Inhan Taimi.

Pojat 12 v.
32 kg: 1) Rami Syrjä Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Tuomas Fors Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Mikko Peltokangas Kauhajoen Paini-Miehet, 4) Markus Ahtiainen Peräseinäjoen Toive.
35 kg: 1) Valtteri Ojala Mäntän Valo, 2) Miika Lähdesmäki Ilmajoen Kisailijat, 3) Tommi Harinen Sorsakosken Teräs.
38 kg: 1) Matias Lipasti Ilmajoen Kisailijat, 2) Markus Ojala Mäntän Valo, 3) Toni Metsämäki Ilmajoen Kisailijat, 4) Henri Alasaari Seinäjoen Paini-Miehet, 5) Nino Valkonen Sorsakosken Teräs.
45 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela Kauhavan Paini-Miehet, 2) Vili Ropponen Mietaan Molski, 3) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu, 4) Olli Latvala Ilmajoen Kisailijat.

Pojat 10 v.
26 kg: 1) Aleksi Seppälä Laihian Luja, 2) Kalle Starck Kuopion Kisa-Veikot, 3) Aleksi Liimatainen Muuramen Yritys, 4) Santeri Korpela Ilmajoen Kisailijat.
28 kg: 1) Valtteri Uusivirta Ilmajoen Kisailijat, 2) Tino Åkerlund Kuopion Kisa-Veikot, 3) Eero Ylinen Alavuuden Urheilijat, 4) Niko Lamberg Vaajakosken Kuohu, 5) Mika Tarkkanen Ilmajoen Kisailijat, 5) Teemu Kujala Ilmajoen Kisailijat.
29 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat, 2) Eetu Saukkosaari Ylistaron Kilpa-Veljet, 3) Santeri Latvala Lapuan Virkiä, 4) Antti Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat, 5) Jose Jokinen Jämsänkosken Jyry.
32 kg: 1) Aleksanteri Sutinen Ylistaron Kilpa-Veljet, 2) Jiri Sarvela Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Juho Tiihonen Jämsänkosken Jyry.
37 kg: 1) Artturi Miilumäki Alavuuden Urheilijat, 2) Juho Ala-Kojola Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Antti Ketola Lapuan Virkiä, 4) Ville Tuomi Viialan Pyry.
45 kg: 1) Jere Hyvärinen Lapuan Virkiä, 2) Arttu Hakala Ylistaron Kilpa-Veljet.
50 kg: 1) Juuso Halonen Sorsakosken Teräs, 2) Timo Keisala Ilmajoen Kisailijat.

Pojat 8v.
26 kg: 1) Eetu Järvi Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Jani Niemelä Perhon Kiri, 4) Jere Sipola Laihian Luja.
28 kg: 1) Miikka Alasaari Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Vilho Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat, 3) Jarkko Rantoja Alavuden Urheilijat, 4) Jani Komppa Ylistaron Kilpa-Veljet.
36 kg: 1) Alex Lehtimäki Lapuan Virkiä, 2) Santeri Tolonen Laihian Luja, 3) Ilmari Pessinen Keuruun Toverit.

Tytöt:
26 kg: 1) Pinja Liimatainen Muuramen Yritys, 2) Tuuli Ropponen Mietaan Molski, 3) Riina Koivuniemi Ilmajoen Kisailijat, 4) Mimosa Lepikko Keuruun Toverit.
29 kg: 1) Jaana Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat, 2) Annimaria Aho Alavuuden Urheilijat, 3) Susanna Ahtiainen Peräseinäjoen Toive, 4) Oona-Maria Tirkkonen, Vaajakosken Kuohu.
40 kg: 1) Solja Ala-Korpi Muuramen Yritys, 2) Miia Majasaari Vähänkyrön Viesti, 3) Manta Konttila Inhan Taimi, 4) Henna Tarkkanen Ilmajoen Kisailijat.
59 kg: 1) Minja Salo Keuruun Toverit, 2) Salla Kinnunen Äänekosken Huima, 3) Hanna Väli-Takala Ilmajoen Kisailijat.

Pojat aloittelijat:
18 kg: 1) Ismo Vauhkonen Äänekosken Huima, 2) Ilmari Jokinen Suolahden Urho.
20 kg: 1) Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu, 2) Joni Koivuniemi Ilmajoen Kisailijat, 3) Jami Lahtinen Vaajakosken Kuohu.
23 kg: 1) Juho Kangas Lapuan Virkiä, 2) Vilho Luoma Lapuan Virkiä, 3) Jami Salonen Jämsänkosken Jyry, 4) Jasper Riihimäki Suolahden Urho.
24 kg: 1) Otto Sarvela Seinäjoen Painimiehet.
26 kg: 1) Joel Pakarinen Kuopion Kisa-Veikot, 2) Niilo Talvitie Lapuan Virkiä, 3) Saku Saranpää Seinäjoen Paini-Miehet.
27 kg: 1) Miska Leikkari Inhan Taimi, 2) Miika Leppänen Suolahden Urho, 3) Justus Rami Suolahden Urho.
28 kg: 1) Vilho Laukkarinen Jyvässeudun Paini-Ässät, 2) Juha Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 3) Erik Leikkari Inhan Taimi, 4) Jere Lähteenmäki Mäntän Valo, 5) Karri Mertaniemi Lapuan Virkiä.
32 kg: 1) Olli Leppänen Äänekosken Huima, 2) Christian Nieminen Jyvässeudun Paini-Ässät, 3) Tino Siipola Laihian Luja, 4) Arsi Haukijärvi Kuusniemen Nuorisoseura.
44 kg: 1) Eemeli Pikkusaari Laihian Luja, 2) Matti Vapola Inhan Taimi, 3) Urho Hietaniemi Alavuden Urheilijat, 4) Jesse Mikkonen Alavuden Urheilijat.
52 kg: 1) Ossi Kivipuro Lapuan Virkiä, 2) Niko Kellokoski Perhon Kiri, 3) Jarkko Näykki Lapuan Virkiä.

 

POIKIEN JA TYTTÖJEN VAPAAPAININ SM-KILPAILUT KUUSANKOSKI, 13.12.2008

Järjestäjä Voikkaan Viesti

Lauantain tulokset


Pojat 
35 kg: 1) Joona Veteli KI, 2) Matias Tyystälä KI, 3) Joona Talvitie VaaTo, 4) Jere Haapamäki VäVi, 5) Matias Lipasti IK, 5) Harri Nousiainen KaKa.
42 kg: 1) Tero Halmesmäki HyPk, 2) Eero Luoma HPM, 3) Henri Selenius YTK, 4) Arttu Kalliolevo PPM, 5) Emil Pärkkä VVV, 5) Mikko Lyttinen VaaTo.
46 kg: 1) Erno Halmesmäki HyPk, 2) Leo Salminen AlahKi, 3) Antti Mäkinen YTK, 4) Sami Voutilainen HI, 5) Otso Simani HPM, 5) Jerry Karppinen HeTa.
54 kg: 1) Olli-Pekka Tuumi PPM, 2) Sami Himanen KPM, 3) Harry Grönholm YTK, 4) Markus Geisor PoWe, 5) Juho Huttunen HaHe, 5) Jere Heino PPM.
58 kg: 1) Petteri Martikainen HPM, 2) Jerry Pitkänen HeTa, 3) Atte Siltala Pilke, 4) Niko Kähärä TaVo, 5) Ville Palmu KPM, 5) Petteri Kukkola HaHe.
69 kg: 1) Jere Kunnas HPM 2) Mohamman Ashem Ehsan HyPk, 3) Miikka Vuorenmaa KaKa, 4) Nikke Lahtinen TaVo, 5) Mohammad farhad Ehsan HyPk, 5) Sebastian Huovinen LaTa. 
76 kg: 1) Veli-Karri Suominen VV, 2) Jarno Ålander HeTa, 3) Ismo Pänkäläinen YTK, 4) Eemeli Majamaa IK, 5) Valtteri Sillanpää KoPa.
100 kg: 1) Tuomas Lahti YTK, 2) Chris Mulumba VaSa, 3) Sami Ahonen VV, 4) Jesper Lindblad PoWe, 5) Juuso Huovinen LoVo, 5) Joni Käkelä PPM.

Tytöt
36 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Mila Järvinen HPM, 3) Miia Majasaari VäVi, 4) Solja Ala-Korpi MuurY, 5) Vilma Seppänen KoPa, 5) Emma Järvinen VarTa.
40 kg: 1) Julia Haapoja IK, 2) Sanna Ritvasalo HPM, 3) Jenna Sihtola HPM, 4) Manta Konttila InTai.
46 kg: 1) Mia Pihlaja NJ, 2) Erika Uitto TeRi, 3) Emilia Uusi-Ranta IK, 4) Jenna Hurskainen LA, 5) Pirita Martikainen HPM, 5) Jenna Hautala SPM.

Lauantaina osallistujia 127, otteluita 163.

©2017 Inhan Taimen nettisivut - suntuubi.com